Méně čipů i klesající zájem. Taková je v současnosti situace na trhu s mobilními telefony. Produkce nových telefonů se totiž snižuje jak kvůli nedostatku komponent, tak kvůli nižší poptávce po nových přístrojích. A může to ovlivnit i vývoj mobilních aplikací.
Potíže začaly už před dvěma lety s příchodem pandemie nemoci covid-19. Kvůli bezpečnostním opatřením tehdy výrobní firmy po celém světě dočasně zavíraly své provozy.
K tomu se následně přidaly problémy s distribucí, které způsobila protiepidemická opatření.
A právě tyto faktory narušily dodavatelské řetězce a vedly k nedostatku čipů. Dotklo se to přitom jak trhu s mobilními telefony, tak například automobilového průmyslu, pro který jsou čipy také nepostradatelné.
Nedostatek čipů se už v minulých měsících projevil delšími čekacími lhůtami na dodávky telefonů. A to nejen u nových modelů, ale také u těch starších a oblíbených.
Po zmírnění pandemie se zdálo, že se situace zklidní. A že se dodávky čipů postupně vrátí do původních kolejí.
Jenže do všeho zasáhla válka na Ukrajině.
Ruský útok na tuto zemi totiž vedl k uzavření továren Ingas a Cryoin, které dodávají neon. A tato látka je zásadní pro lasery používané k výrobě čipů.
Ingas a Cryoin přitom podle odhadů dodávají okolo 50 % světové produkce neonu.
Problém je, že Ingas a Cryoin sídlí v Mariupolu a v Oděse. Tedy v místech velmi tvrdě zasažených boji.
Mariupol je dokonce aktuálně pod ruskou kontrolou a Oděsa zažívá stálé ostřelování.
Rychlému obnovení provozu ve zmíněných podnicích tak nic nenasvědčuje.
A to může být pro další produkci čipů problém. Zvlášť, pokud se bude současná situace dál protahovat.
Největší výrobci jako Intel či Samsung sice mají zásoby neonu na několik měsíců, menší producenti jsou na tom ale hůř. A zatímco Intel a Samsung mohou v klidu hledat nové dodavatele, malí výrobci musí jednat rychle.
Navíc je třeba vzít v potaz, že ani velcí producenti neonu nedokážou svou výrobu okamžitě znásobit.
Například automobilka Volkswagen předpokládá, že se situace na trhu s čipy vrátí do běžného stavu až v roce 2024.
Výrobu nových chytrých telefonů navíc nebrzdí jen nedostatek čipů. Velké světové značky snižují objednávky u svých dodavatelů také kvůli klesající poptávce.
Ukazuje se totiž, že řada uživatelů nechce každý rok či dva měnit svůj telefon. Zvlášť, když jim výrobci nedají k takovému kroku dostatečné důvody.
Producentům tak nezbývá než motivovat zákazníky k nákupu nových telefonů dalšími a dalšími inovacemi. A to se jim často nedaří.
Platí to přitom jak pro telefony se systémem Android, tak pro Apple, kde je tento problém ještě výraznější.
Zatímco u Androidu si mohou lidé vybrat z různých vzhledů a vlastností telefonu, u přístrojů Apple je výběr omezený. I designový posun je navíc v posledních letech jen minimální.
Také proto Apple snížil u svých dodavatelů objednávky o miliony kusů mobilů z řady iPhone 13.
Aby toho nebylo málo, do všeho promluví ještě rychle rostoucí inflace. Kvůli ní stoupají výdaje většiny lidí. A klesá ochota utrácet za novou elektroniku, když ta stávající bez problémů slouží.
Vyšší náklady na plyn a energie se přitom budou projevovat stále výrazněji.
Dá se proto čekat, že dodávky omezí i další výrobci mobilních telefonů.
Co pro vás tedy současná situace znamená v případě, že uvažujete o vlastní mobilní aplikaci?
Zejména to, že ji musíte dobře naplánovat. A od začátku ji koncipovat tak, aby bez problémů fungovala i na starších typech telefonů.
Je totiž pravděpodobné, že lidé v současnosti nebudou své mobily měnit tak rychle jako dosud.
Aplikace proto musí běžet svižně i na současných zařízeních. Včetně těch, které spadají do nižší cenové třídy a nepracují například s 5G připojením.
Jen tak budou lidé vaši aplikaci rádi používat.
Rádi vám proto pomůžeme takovou aplikaci nejen naprogramovat, ale také navrhnout její podobu, funkce i technické řešení. Tak, aby byla uživatelsky co nejpřívětivější. A přinesla vám to, co od ní čekáte.
Napište nám a společně vytvoříme mobilní aplikaci, kterou budou vaši uživatelé milovat.
blablabl