Už více než měsíc je na českém trhu iPhone 13. Přestože oproti předchozímu modelu nabízí relativně málo zásadních vylepšení, zájem o něj byl tak velký, že ho prodejci vyprodali za jediný týden.
Novinka na první pohled zaujme hlavně netradičním diagonálním umístěním objektivů. Podobně výrazných změn oproti svému předchůdci ale iPhone 13 příliš nenabízí, a to ani u svých funkcí.
Místo toho přináší spíš drobnější úpravy a vylepšení. Patří mezi ně například:
A samozřejmě v základu najdete i nový operační systém iOS 15.
Několik významnějších změn, které stojí za pozornost, na vás ale přece jen čeká. Vybrali jsme proto 3 vylepšení, která by vám (podle našeho mínění) neměla uniknout.
U Face ID se Apple rozhodl reagovat na současnou situaci, kdy rozpoznávání obličeje ztěžují roušky a respirátory. Vylepšená Face ID vám proto umožní odemknout iPhone 13, i když na sobě máte právě roušku nebo respirátor. A poradí si i se zamlženými brýlemi.
Alespoň to slibuje Apple.
Hned po vydání se bohužel ukázalo, že kvůli softwarové chybě má Face ID s rozpoznáním obličeje pod rouškou či respirátorem potíže. Problém částečně vyřešila aktualizace, i když ani nadále zmíněná funkce nefunguje zdaleka 100%.
V každém případě je to ale zajímavý krok. Navíc se dá očekávat, že se bude úspěšnost rozpoznání postupně zvyšovat.
Zásadní změny se dočkal také fotoaparát. A zdaleka se to netýká jen nového rozložení objektivů u verzí iPhone 13 a iPhone 13 mini (iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max mají tři objektivy). Nabízí také větší snímač a lepší práci se světlem.
Hlavní vylepšení je však opět softwarové.
Jsou jím režimy použité při fotografování – tedy fotografické styly, jak je nazval Apple. Upravují například podání barev nebo kontrast fotografie.
Připomínají tak fotografické filtry. Ve skutečnosti se ale zásadně liší.
Jakmile si vyberete styl, který vám nejvíc vyhovuje, iPhone 13 ho automaticky začne používat při každém fotografování. Dokud styl opět nezměníte.
Zajímavé vylepšení přineslo také video. Je jím automatické přeostřování na hlavní objekt, pokud natáčíte ve filmovém módu.
Na první pohled tato funkce připomíná portrétní režim fotoaparátů, kdy je hlavní objekt zcela ostrý, zatímco pozadí je rozostřené.
iPhone 13 s tím dokáže pracovat i u videa. Při natáčení automaticky zaostřuje na objekt, který vnímá jako hlavní. A pozadí nebo popředí rozmaže.
Podobně jako když kameraman plynule přeostří z objektu v popředí na objekt v pozadí.
Zaostření i rozmazání navíc můžete upravit i při editaci videa.
Pravda je, že ani filmový režim není zatím zcela bez chyb. U objektů, které mají složité nebo nevýrazné okraje, má iPhone 13 se správným zaostřováním a přeostřováním problémy. Alespoň prozatím.
Dá se však čekat, že se i tato funkce bude s aktualizacemi softwaru zpřesňovat.
I když zmíněné novinky nejsou ještě dokonalé, jedno mají společné. Ukazují, jakým směrem by se v blízké budoucnosti měly vyvíjet dané funkčnosti. Tedy rozpoznávání obličeje, fotografování a natáčení videa.
A proto stojí za pozornost.
blablabl