Rychlejší a chytřejší. Takové budou mobilní aplikace v příštích letech. Naznačují to technologie, které zásadně ovlivňují jejich vývoj. Podívejte se proto na 5 trendů, které budou určovat směr vývoje v letošním roce.
O 5G internetovém připojení se hovoří už řadu let, teprve nyní ale přichází v plné síle. Operátoři totiž postupně zahušťují 5G síť napříč republikou. Díky tomu je možné tento rychlý internet využít nejen v největších městech České republiky, ale také v řadě těch menších. Dá se přitom předpokládat, že operátoři budou 5G pokrytí dále rozšiřovat.
A jak 5G signál ovlivňuje vývoj mobilních aplikací?
Dává jim mnohem více možností.
Aplikace rychleji načte potřebná data a uživatel nemusí tak dlouho čekat, než vykoná daný příkaz. Díky tomu mobilní aplikace zvládnou svižně pracovat s větším množstvím dat a složitějšími funkcemi.
Rychlejší internet navíc usnadní i využití rozšířené a umělé reality.
I díky zmíněnému 5G internetu se rozšířená a umělá realita dostane víc do popředí zájmu. Umožní totiž nabídnout uživatelům lepší a personalizovanější služby.
S pomocí rozšířené a umělé reality si lidé mohou například vyzkoušet make-up „na vlastní kůži“, virtuálně zasadit rostliny na svou zahradu, a najít tak ty nejvhodnější, nebo například vybrat vhodný nábytek.
Už nyní podobné aplikace rychle přibývají. A i díky 5G internetu se dá předpokládat, že se s nimi budeme setkávat stále častěji.
Mnohem širšího využití se podle všeho v příštích měsících dočká také umělá inteligence a strojové učení. Pomocí těchto technologií totiž dokážou aplikace mnohem lépe předvídat uživatelovo chování. A naučí se mu přizpůsobit.
Umělá inteligence a strojové učení umí například zpřesnit poznávání řeči nebo přesně identifikovat konkrétního uživatele. Díky tomu mohou výrazně zlepšit zabezpečení aplikace. A zabránit případným podvodům.
Tyto technologie spolu s prediktivní analytikou dokážou také lépe předvídat chování uživatelů. Například společnost McDonald’s proto začala v zámoří využívat umělou inteligenci u svých drive-thru poboček – mimo jiné v nich upravuje svou aktuální nabídku podle údajů o čase, počasí nebo zákazníkovi.
Beacony jsou zařízení, která snímají chytré telefony v okolí a následně s nimi mohou komunikovat. Uplatňují se zejména v obchodech. Mohou totiž zákazníkům posílat například upozornění na slevy a různé akce.
Kromě toho umí beacon také sledovat chování zákazníka (přesněji jeho telefonu). Pokud tedy vidí, že se na několik vteřin zastavil u některého zboží, může mu poslat pobídku k nákupu.
Tato technologie tedy funguje podobně jako geofencing. Zároveň jsou tu ovšem 2 zásadní rozdíly:
V každém případě vám tyto technologie pomohou zefektivnit komunikaci s klienty. Stačí jen na tuto možnost myslet už při vývoji aplikace.
Také s nositelnou elektronikou se setkáváme už několik let. A také ona se těší stále větší popularitě.
Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by měl tento trend skončit. Právě naopak – na celém světě letos podle serveru Statista přesáhne počet nositelných zařízení připojených k internetu 1,1 miliardy.
Kvůli epidemii covidu-19 se navíc začaly objevovat nové aplikace, které se zaměřují na zdraví. A jsou přizpůsobené právě pro nositelnou elektroniku. Už před více než rokem a půl vznikla například první mobilní aplikace pro rozeznání zmíněné choroby u pacientů, kteří sami nepociťují žádné příznaky. Využívala chytré hodinky a náramky.
Podobné možnosti budou aplikace zřejmě využívat stále častěji.
Opět je ale třeba už při vývoji mobilní aplikace myslet na to, co musí umět a na jakých zařízeních má fungovat.
Technologií a novinek, které letos ovlivní svět mobilních aplikací, je bezesporu víc. Ať už jsou to ohebné telefony nebo například větší rozšíření chatbotů. Zmíněná pětice ale bude, alespoň podle nás, hrát největší roli.
Proto s těmito technologiemi při vývoji nebo aktualizaci mobilní aplikace počítejte. A pokud potřebujete pomoc, neváhejte a obraťte se na nás. Připravíme vám aplikaci, která efektivně využívá moderní technologie a uživatelé si ji zamilují.
blablabl