Vydávat aplikace pro iOS mimo App Store bylo až donedávna prakticky nemyslitelné. Od března 2024 je to ale jinak – Apple totiž vydavatelům v Evropské unii umožňuje publikovat aplikace i v alternativních obchodech. Stačí splnit několik požadavků.
Od března 2024 platí nové obchodní podmínky společnosti Apple a jejich součástí je také Apple Developer Program. Vývojářům přináší několik zásadních výhod:
Kromě toho vydavatelům aplikací nabídne podrobné přehledy s informacemi o počtu instalací dané aplikace a dalšími údaji.
Členství v Apple Developer Programu je podmíněno přijetím nových obchodních podmínek a také poplatkem Core Technology Fee (CTF). Ten se ale dotkne pouze aplikací, které mají každý rok alespoň 1 000 000 prvních instalací.
Zásadní novinkou je zejména možnost publikovat aplikace pro iOS i v jiných obchodech, než je App Store. Otázkou ale je, co si pod těmito alternativními obchody představit.
Jejich seznam zatím neexistuje. Zato jsou známé podmínky, které musí obchody splňovat, aby jim společnost Apple vydávání aplikací pro iOS schválila.
Patří mezi ně mimo jiné povinnost:
Teprve po splnění všech podmínek smějí vývojáři požádat společnost Apple, aby jejich tržiště schválila jako alternativní obchod s aplikacemi.
Zejména poslední zmíněný požadavek zřejmě výrazně omezí počet zájemců o vytvoření vlastního obchodu s mobilními aplikacemi.
Vývojáři, kteří podmínky splní, ale mohou počítat s podporou společnosti Apple. Získají přístup k frameworku MarketplaceKit a rozhraním API, které umožní:
Vydavatel takového obchodu tedy potřebuje vlastní webové stránky, ze kterých si lidé jeho obchod stáhnout. A také server, ze kterého si uživatelé následně nainstalují konkrétní aplikace.
Abyste mohli svou aplikaci publikovat v alternativních obchodech, musíte v první řadě souhlasit s novými obchodními podmínkami společnosti Apple.
Kromě toho musíte splnit také požadavky, se kterými se setkáte i v obchodě App Store. Týkají se například:
Pokud tyto podmínky nesplníte nebo je později porušíte, společnost Apple stahování vaší aplikace z alternativních obchodů zablokuje.
S vývojem a publikováním mobilní aplikace v alternativních obchodech vám rádi pomůžeme. Napište nám a probereme detaily.
Důležitou novinkou je také možnost využívat alternativní způsoby plateb. Dosud jste přitom museli využívat platby prostřednictvím App Store.
Po schválení nových obchodních podmínek ale smíte spolupracovat i s jinými poskytovateli platebních služeb. Nebo aplikaci propojit se svými webovými stránkami, kde uživatelé transakci dokončí.
Také u alternativních možností plateb musíte splnit několik podmínek, abyste je mohli využívat. Potřebujete zejména:
Jaký je mezi zmíněnými doplňky rozdíl?
Díky alternativním platebním metodám můžete využívat služby, které si účtují nižší poplatky než App Store. Navíc získáte možnost přivádět zákazníky rovnou na svůj web a následně je motivovat k dalším nákupům.
Pokud se ale rozhodnete alternativní způsoby plateb využívat, nemůžete dál využívat platby pomocí App Store. Tento zákaz platí pro všechny obchody a platformy, ve kterých budete alternativní platby uplatňovat.
Pokud se s platbami prostřednictvím App Store loučit nechcete, můžete u nich samozřejmě dál zůstat.
Nabídka využívat alternativní obchody a způsoby platby výrazně rozšiřuje možnosti, které jako vývojáři nebo vydavatelé mobilní aplikace máte. Neznamená to ale, že je musíte využívat.
Alternativní platby se vám vyplatí zejména tehdy, když máte v aplikaci větší množství transakcí a chcete se vyhnout vysokým poplatkům ze strany App Store.
Publikování v alternativních obchodech pak dává smysl, pokud:
Počítejte ale s tím, že většina uživatelů je na App Store zvyklá a vnímá ho jako garanta bezpečí. Alternativní obchody proto nemusí přijímat dobře.
Vždy ale záleží na zaměření vaší aplikace a na cílových uživatelích.
Alternativní obchody však nejsou jedinou možností, jak dostat do oběhu aplikace, které App Store zamítl s odůvodněním, že jsou pro příliš úzký okruh uživatelů. Můžete využít ještě 2 varianty:
Jak jsme zmínili v úvodu, součástí nových obchodních podmínek společnosti Apple je také Core Technology Fee – zkráceně CTF. Jeho výše se odvíjí od počtu prvních instalací vaší aplikace za 12 měsíců.
Ovšem pozor – 1 000 000 prvních instalací za každých 12 měsíců je zdarma! Pokud tedy vaše aplikace v tomto období zaznamená méně než 1 000 000 uživatelů, kteří si ji stáhnou nebo aktualizují, nic neplatíte.
Když zmíněný počet překonáte, zaplatíte 0,5 eura za každou první instalaci, o kterou limit překročíte.
Důležitý je pojem první roční instalace. Podle vyjádření společnosti Apple se do něj počítá:
Naopak není důležité, jestli si uživatel vaši aplikaci stáhl z obchodu App Store, nebo z jiné platformy.
Instalace se vždy vztahují k jednomu uživatelskému účtu. I když si tedy jeden člověk nainstaluje vaši aplikaci na více různých zařízeních, Apple zajímá pouze první stažení. Všechna další jsou bez poplatků.
Zdarma je také přeinstalování aplikace nebo stahování aktualizací a záplat. Stejně jako přenesení aplikace na nový iPhone pomocí služby iCloud.
Apple ve svých obchodních podmínkách mluví o ročním počtu nových instalací. Nejedná se však o kalendářní rok, ale o 12 po sobě jdoucích měsíců, které začínají:
Váš limit prvních ročních instalací tak může začínat třeba v květnu.Nové roční období začíná u každého uživatelského účtu po uplynutí 12 měsíců od první instalace. Názorně je to vidět na následujícím obrázku:
Vzhledem k vysokému limitu ročních instalací se většina českých aplikací Core Technology Fee bát nemusí. Problém ale mohou mít velké bezplatné a freemium aplikace. Tedy projekty, které mohou uživatelé používat zdarma, případně platí pouze za nadstandardní služby.
Pokud mají tyto aplikace velký počet stažení a zároveň v nich uživatelé málo utrácejí, mohou pro ně být nové podmínky i likvidační.
Například u aplikací se 2 000 000 prvních instalací ročně se poplatky vyšplhají na více než 43 000 eur měsíčně. Tedy na více než 1 000 000 Kč!
Důležité je, že na nové obchodní podmínky společnosti Apple přistoupit nemusíte. Nebo je můžete přijmout například za půl roku. Můžete si tedy v klidu spočítat, jestli se vám vyplatí. A teprve poté se rozhodnout.
Poradíme vám s tím i v INITED. Nabízíme vám konzultace, na kterých vám pomůžeme s dalším směřováním aplikace. A rádi váš projekt převezmeme a postaráme se o jeho další aktualizace a rozvoj.
Obecně se dá očekávat, že se podmínky u aplikací pro iOS přiblíží k situaci, která panuje u Androidu. Vzniknou tedy alternativní tržiště, ze kterých si lidé budou aplikace stahovat.
Přesto předpokládáme, že prim bude nadále hrát App Store, který je pro uživatele garantem kvality a bezpečnosti. A pro většinu lidí bude i dále prvním místem, kde budou aplikace hledat.
Z toho důvodu v něm většina vydavatelů nadále zůstane. Stále víc jich ale začne nabízet i alternativní možnosti stahování.
Výraznější posun se dá čekat u alternativních plateb. Řada vydavatelů si totiž dlouhodobě stěžovala na příliš vysoké provize, které si App Store z každé transakce strhává. Nové možnosti plateb jim pomohou náklady snížit.
V INITED i dále publikujeme aplikace pro iOS primárně do App Store. Právě tam mají největší dosah – a přinesou vám tedy nejvíce uživatelů.
Stejně tak vám ale pomůžeme i s vydáním aplikace v alternativních obchodech nebo s neveřejným publikováním v App Store. Ať už pomocí Enterprise účtu, nebo zařazením aplikace mezi unlisted projekty. Díky tomu ji můžete distribuovat například mezi zaměstnance, aniž by se k ní dostali jiní uživatelé.
Záleží jen na tom, co potřebujete. Proto nám napište, probereme detaily a najdeme to nejvhodnější řešení!
Proč Apple zavádí nové obchodní podmínky?
K zavedení nových obchodních podmínek přiměla společnost Apple Evropská unie. Její nařízení o digitálních trzích totiž velkým technologickým platformám nakazuje umožnit umístění aplikací i na obchody třetích stran, nabídnout alternativní možnosti plateb nebo například sdílet data o výkonu aplikací s vývojáři.
Nařízení tak chce zajistit spravedlivější hospodářskou soutěž.
Nové obchodní podmínky společnosti Apple toto nařízení zohledňují. Core Technology Fee společnosti zároveň umožňuje, aby i na těchto změnách určitým způsobem profitovala.
Musíme nové obchodní podmínky společnosti Apple přijmout?
Nemusíte, jejich přijetí je dobrovolné. Pokud je však nepřijmete, nemůžete využívat alternativní obchody s aplikacemi, ani možnosti plateb. Spočítejte si proto, co se vám více vyplatí.
Koho se změny dotknou?
Prakticky každého, kdo publikuje aplikace prostřednictvím obchodu App Store. Tedy velkých společností, které připravují vlastní aplikace, firem, které se zaměřují na vývoj mobilních aplikací i vývojářů, kteří aplikace sami publikují.
Ovšem pozor – nemáte povinnost nové podmínky přijmout. Můžete tedy dál zůstat u těch stávajících. Záleží na tom, co se vám více vyplatí.
Může si alternativní obchod vytvořit kdokoliv?
V podstatě ano. Musí ale splnit podmínky předepsané společností Apple.
Jaká data vývojáři získají?
Apple vám nabídne podrobné přehledy, ve kterých najdete údaje o prvních ročních instalacích své aplikace. Víte tak, zda se blíží ke stanovenému limitu. Pokud aplikace překročí 1 000 000 prvních instalací, získáte informace o aktuálním poplatku.
Veškerá data jsou přitom chráněna a neumožňují identifikaci konkrétních uživatelů.
Co když má aplikace za rok méně než 1 000 000 prvních instalací?
V takovém případě Core Technology Fee neplatíte.
blablabl