Stále větší dostupnost Google Pay a Apple Pay i omezení související s koronavirovou pandemií. To všechno v posledních letech přispělo k rozšiřování mobilních platebních aplikací. A také k jejich vylepšování. Jenže právě kvůli němu mohou „jednoduché” platební aplikace brzy patřit minulosti. Nejsou totiž dost komplexní.
Potvrzuje to přístup firem, které vyvíjejí a provozují mobilní platební aplikace.
Týká se to například společnosti PayPal.
Právě ona dala nedávno najevo, že v konkurenci rostoucího množství moderních fintechových aplikací je nutné stále rozšiřovat své služby. Jinak může i oblíbené platební metody čekat úpadek.
PayPal totiž před pár týdny vydal novou verzi své mobilní aplikace. A pojal ji velmi komplexně. Kromě klasických „paypalových” plateb přátelům či obchodníkům nabízí řadu novinek.
Patří mezi ně například:
Výraznou novinkou je také možnost prostřednictvím PayPalu nakupovat nebo prodávat Bitcoiny a další známé kryptoměny. A také je držet.
Znamená to, že PayPal dokáže nahradit běžnou kryptopeněženku.
Právě obchodování s kryptoměnami výrazně překračuje služby běžných platebních aplikací. A přibližuje PayPal k investičním aplikacím.
Společnost navíc už nyní avizovala, že bude v tomto sbližování pokračovat i nadále. Plánuje totiž přidat i funkce pro klasické investování. A vytvořit tak konkurenci například pro Robinhood a další aplikace, které umožňují investovat z mobilního telefonu a bez dalšího prostředníka.
Novinkou je také integrace služby Honey, kterou PayPal koupil v roce 2019. Díky ní mohou uživatelé v PayPalu vyhledávat slevové kódy, přímo z aplikace přejít k nákupu a poté za něj zaplatit – prostřednictvím PayPalu.
Za zmínku stojí ještě dvě novinky. První z nich je přidání crowdfundingové platformy Generosity Network, která umožňuje vybírat peníze na různé projekty.
Druhou je možnost spoření. A to s úrokem 0,4 %, který je na americkém trhu výrazně nadprůměrný.
Také těmito kroky PayPal ukazuje, že hodlá konkurovat daleko širšímu spektru společností. Od fintechových startupů přes e-shopy po poskytovatele bankovních služeb.
A díky komplexním službám má velkou šanci jejich klienty opravdu získat. Uživatelé totiž najdou dlouhou řadu služeb na jednom místě – a nepotřebují několik různých aplikací.
PayPal však není zdaleka jedinou společností, která spoléhá na komplexnost. Už v srpnu na sebe výrazně upozornila firma BOKU s platební sítí M1ST. Je určená obchodníkům a její hlavní výhoda je v tom, že dokáže přijímat víc než 330 mobilních platebních metod.
V jediné aplikaci tak dokáže spojit roztříštěné standardy mobilních plateb na celém světě.
Díky tomu mohou obchodníci přijímat daleko širší spektrum plateb a vyjdou vstříc mnohem většímu množství zákazníků. A zároveň využijí potenciál rostoucího trhu mobilních plateb.
Pro vývojáře takové aplikace znamenají, že musí zajistit správné fungování různých služeb a jejich vzájemné propojení. Zároveň před sebou mají ještě jednu velkou výzvu. A tou je ochrana osobních dat.
Jakákoliv chyba v zabezpečení může být kritická.
A netýká se to jen možného napadení účtu, ale i samotného zacházení s osobními údaji. Jak se nedávno ukázalo u aplikace Venmo, ze které novináři jednoduše získali informace o transakcích amerického prezidenta Joe Bidena.
U platebních aplikací mohou mít podobné úniky dat velmi vážné následky. Proto je důležité, aby tyto aplikace kladly důraz právě na zabezpečení. A také aby jim uživatelé slepě nesvěřovali veškerá data.
Trend nastíněný PayPalem je důležitý i pro e-shopy a další mobilní aplikace, které umožňují on-line nákupy. Musí totiž myslet na to, aby uživatelům nabídly vhodné možnosti platby. A právě komplexní řešení mohou hrát brzy prim.
Proto při přípravě podobné aplikace zvažte, jestli se vám nevyplatí podobné řešení do aplikace rovnou integrovat. Nebo zda ji na takovou možnost alespoň nepřipravit.
blablabl