Větší bezpečnost i další vylepšení designu. To jsou některé novinky, které přinese Android 13. Společnost Google ho představila v polovině května na konferenci Google I/O a v současnosti mohou uživatelé testovat už druhou beta verzi. Podívejte se, co v ní najdou a jaký vliv budou mít novinky na mobilní aplikace.
Stejně jako u Androidu 12 je jedním z hlavních motivů nové verze větší bezpečnost. A právě tato oblast se výrazně dotkne mobilních aplikací.
Důvodů je hned několik. Tím hlavním je, že pro aplikace bude nyní těžší oslovit uživatele. Budou totiž potřebovat povolení na různé úkony – například na zasílání notifikací.
Pokud to uživatel nepovolí, neobjeví se notifikace mezi ostatními upozorněními, ale pouze v novém Foreground Services (FGS) Task Manageru. Tedy ve správci úloh z aplikací spuštěných „na popředí“.
V takovém případě budou vaše notifikace mnohem méně viditelné.
FGS Task Manager bude mít i další funkce. Lidem umožní například zastavit běžící aplikace. A když tento správce úloh zjistí, že některá aplikace běží 20 hodin bez přestání, uživatele na to sám upozorní.
Povolení budou aplikace potřebovat také pro přístup k fotografiím, hudbě a dalším médiím.
To platilo sice i dosud, uživatelé ale neměli na výběr, k jakým souborům se aplikace dostane. Mohli jí udělit pouze obecný přístup ke všem mediálním souborům.
Nyní si vyberou, jestli umožní aplikaci přístup k fotkám a videím, nebo k audiosouborům. Navíc mohou konkrétně určit, které fotografie či videa smí využívat.
Vylepšení se dočká také schránka pro kopírování a vkládání textu či souborů. Dosud v ní totiž mohou být data prakticky neomezeně dlouhou dobu, a hrozí tak zneužití hesel nebo například fotografií.
Android 13 ale obsah této schránky automaticky vymaže, a to po hodině od jejího posledního použití. Klesá tak riziko, že omylem zkopírujete své údaje jinam, než chcete. A že se k nim dostanou nepovolaní lidé.
Asi nejzásadnější změnou z hlediska mobilních aplikací je obrana proti nežádoucím programům. V Androidu 13 totiž bude omezené instalování z neověřených zdrojů.
V současnosti přitom stačí mírně upravit nastavení systému a prakticky jakákoliv aplikace může do telefonu instalovat další programy. Což otevírá dveře pro různý škodlivý software.
Android 13 tomu chce zabránit tím, že aplikacím z neověřených obchodů takovou aktivitu zakáže.
Uživatel si samozřejmě i nadále smí aplikaci stáhnout z neověřeného webu. Takový software už ale do telefonu žádné další aplikace přidávat nesmí. I kdyby byly neškodné a potřeboval je pro správný chod.
Zprostředkovat instalaci dalších programů tak nově mohou pouze ty mobilní aplikace, které si stáhnete v ověřených obchodech, jako je Google Play. Nebo například AppGallery.
Android 13 naváže také na designové změny odstartované už v Androidu 12. Zejména na personalizovaný vzhled, který umožňuje nastavit jednotné barevné schéma napříč systémem. Podoba systémových aplikací se tak odvíjí od barvy a odstínu tapety.
Nově můžete jednotný vzhled uplatnit také u ikon.
Aby to ale bylo možné, musí daná aplikace přichystat kromě klasické ikony také její monochromatickou variantu. I na tuto maličkost se proto nově vyplatí při vývoji myslet.
Nový operační systém se také lépe přizpůsobí tabletům a velkým displejům. Umožní například rozdělit displej na dvě části a přinese aktualizované aplikace, které se budou na tabletech lépe zobrazovat.
Kromě silnějšího zabezpečení a designových vylepšení si v Googlu připravili ještě řadu dalších novinek. Za zmínku stojí například:
Na podporovaných telefonech můžete tyto funkce pomocí beta verze systému vyzkoušet už nyní. Na finální verzi nového Androidu si ale musíte ještě pár měsíců počkat.
Přestože Google zatím přesný termín vydání neoznámil, víme, že Android 13 bude součástí telefonu Google Pixel 7. A ten má vyjít v říjnu.
Nový systém přinese řadu novinek, na které je potřeba myslet už při vývoji mobilních aplikací a jejich administraci. Například:
Samozřejmě vám s tím rádi pomůžeme i my. Jednoduše nám napište, vše probereme a společně vaši aplikaci připravíme na nový Android.
blablabl