Nakupovat, číst zprávy nebo například chatovat s přáteli. A to všechno z jedné jediné aplikace. Přesně to plánuje společnost Microsoft. Chystá se totiž vytvořit vlastní superaplikaci – tedy aplikaci, která spojuje několik různých služeb.
Microsoft sice plány na vytvoření mobilní superaplikace dosud oficiálně nepotvrdil, podle dostupných informací však za touto myšlenkou stojí CEO společnosti Satya Nadella.
Jeho plánem je propojit několik stávajících služeb Microsoftu. A vytvořit tak aplikaci, která uživatelům nabídne vše, co potřebují.
Nová superaplikace od Microsoftu má uživatelům nabídnout například:
Microsoft k tomu hodlá využít například Bing, Outlook nebo MS Teams.
Firma věří, že díky integraci do jedné superaplikace získají tyto služby větší podíl na trhu. A budou lépe konkurovat produktům od společností Google a Apple.
Microsoft chce svým řešením oslovit miliony uživatelů. A nabídnout jim alternativu k řadě menších aplikací.
Inspirací je zejména čínská superaplikace WeChat, která má více než 1,25 miliardy uživatelů.
WeChat se přitom z původně chatovací aplikace rozvinula v projekt, který nabízí také:
Tedy řadu služeb, které lidé potřebují. A které dosud řešili pomocí samostatných aplikací.
Právě velká univerzálnost je jedním z hlavních důvodů úspěchu této superaplikace. A také inspirací pro Microsoft.
Zároveň je však potřeba zdůraznit ještě další věc. WeChat má situaci výrazně usnadněnou tím, že v Číně je kvůli cenzuře oslabená konkurence.
Na rozdíl od Evropy a Severní Ameriky.
Microsoft není jediný, kdo o superaplikaci uvažuje. O podobných plánech mluví také Elon Musk, který chce vytvořit aplikaci s názvem X. Její podtitul je „aplikace pro všechno“.
Ani Musk zatím nespecifikoval, jak přesně má jeho projekt vypadat. Pouze zmínil, že nákup Twitteru vznik této superaplikace urychlí.
Dá se tedy předpokládat, že právě sociální síť bude tvořit základ projektu X. Podobně, jako tomu bylo v počátcích čínského WeChatu.
A stejně jako u WeChatu se přidají další funkcionality známé z jiných aplikací.
Koneckonců podobný princip, i když v menším měřítku, již v Evropě dávno známe. Za určitou superaplikaci můžeme považovat například Bolt.
Tato dopravní služba do své aplikace postupně přidávala řadu dalších funkcionalit. Takových, které obvykle vystačí na samostatnou mobilní aplikaci.
V současnosti si tak prostřednictvím Boltu nejen domluvíte odvoz, ale také objednáte jídlo nebo půjčíte koloběžku.
Postup Boltu i plány Microsoftu a Elona Muska ukazují, že právě superaplikace budou patřit k trendům příštích let. Nabídnou v sobě totiž několik aplikací najednou, a uživatelům tak usnadní řadu věcí.
Díky superaplikacím nemusí lidé neustále přepínat mezi různými službami a z jednoho prostředí si například:
Zároveň je však potřeba podobné projekty dobře promyslet. A zaměřit se zejména na kvalitní UX. Právě to zajistí, že se bude lidem i s rozsáhlou aplikací dobře pracovat.
A vaší aplikaci to umožní lépe konkurovat menším nástrojům.
Obvykle je přitom nejbezpečnější zvolit stejný postup jako Bolt. Tedy začít s jednou službou a postupně nabalovat další možnosti. A krok za krokem tak vytvářet vlastní superaplikaci.
Rádi vám s vytvořením takového projektu pomůžeme i my v INITED. Napište nám a probereme spolu detaily i ten nejvhodnější postup.
blablabl