Víc prostoru, pohodlnější práce a také styl, který jen tak někdo nemá. To všechno nabízí jeden z hitů posledních let – skládací mobilní telefony. Uživatelům přinášejí nové možnosti práce s mobilními aplikacemi. Aplikace na to ale musí být připravené.
Přestože se o skládacích mobilních telefonech mluví už od roku 2008, kdy Nokia představila svůj koncept Morph, první ohebné smartphony se začaly objevovat až 10 let poté. Tedy teprve nedávno.
Zatím se však zdá, že tento koncept bude trefou do černého. Přestože skládací telefony patří k nejdražším na trhu, zájem o ně rok od roku roste.
Zatímco v roce 2019 se jich na celém světě prodalo zhruba půl milionu, loni už to bylo 10 milionů. Letos by mělo toto číslo stoupnout na 13,5 milionu. A v roce 2026 dodají výrobci do obchodů na 41,5 milionu skládacích mobilů.
Podíl na trhu tak z letošních 1,1 % vyskočí na 2,8 %.
K rostoucí oblibě ohebných telefonů přispívá i fakt, že jejich cena postupně klesá. A stávají se tak dostupnější. Zatímco ještě v roce 2019 jste za nový Samsung Fold zaplatili přes 50 000 Kč, v současnosti je to přibližně 45 000 Kč.
A pokud sáhnete po jednodušších a levnějších variantách, jako je například Samsung Z Flip nebo Huawei Pocket, dostanete se i k cenovce pod 30 000 Kč.
Současné skládací telefony ve své podstatě navazují na starší „véčka“. Zatímco u nich ale jednu polovinu tvořil displej a druhou klávesnice, skládací mobily jsou dotykové. Displej je tedy přes celé tělo mobilu.
To s sebou přináší několik specifik, jako je:
A právě tato specifika ovlivňují také mobilní aplikace.
Zdaleka ne každá aplikace se dokáže přizpůsobit různým režimům zobrazení a přechodům mezi nimi.
Nestačí totiž vytvořit jen klasickou responzivní aplikaci. U mobilní aplikace pro skládací telefony musíte myslet i na to, aby:
Vše přitom musí zvládat bez chyb a hlavně svižně.
Zároveň musí při přechodech mezi režimy zachovat prakticky stejné uživatelské rozhraní a rozložení jednotlivých prvků. Tak, aby se lidé snadno zorientovali. A mohli plynule navázat na rozdělanou práci.
Přizpůsobení jednotlivým režimům skrývá ještě jedno specifikum. A tím je ovládání.
Zatímco klasické mobilní aplikace uživatelé ovládají jednou rukou, u skládacích mobilů to platí jen z poloviny. U velkých telefonů, jako je Samsung Galaxy Z Fold nebo Huawei Mate X, uživatelé často k ovládání používají obě ruce. A aplikace si s tím musí poradit.
Vývoj takových aplikací je proto mnohem náročnější. Časově i finančně.
Je totiž potřeba zohlednit mnohem víc možností než u běžných mobilních aplikací. A vše zapracovat do kódu.
Následně je potřeba všechny režimy a přechody důkladně otestovat.
Oproti klasickým mobilním aplikacím přitom existuje mnohem víc možností, jak má aplikace vypadat a reagovat. Proto také testování zabere mnohem více času.
Musíte se totiž ujistit, že bude vše správně fungovat na klasických smartphonech, na telefonech s horizontálním skládáním i na mobilech, které se skládají vertikálně.
A to ve všech režimech i při přechodu mezi nimi.
Jak už jsme zmínili, vývoj mobilní aplikace pro skládací telefony je náročnější a dražší. Proto si raději předem promyslete, jestli se vám opravdu vyplatí. Tedy jestli vaše cílová skupina takovou aplikaci skutečně využije.
Pokud ano, pusťte se do vývoje. Nabídnete tak lidem maximálně komfortní a pohodlné ovládání, a navíc zastíníte konkurenci.
Jestli si tím ale jistí nejste, můžete pro začátek připravit klasickou mobilní aplikaci. A teprve později přichystat novou verzi, která se přizpůsobí i skládacím telefonům.
V obou případech vám rádi pomůžeme. Jednoduše nám napište a postaráme se o vývoj i testování. A dáme vám mobilní aplikaci, která osloví i ty nejnáročnější klienty.
blablabl