Před několika dny vyšla poslední beta verze Androidu 12. Znamená to jediné – vydání „ostré” verze oblíbeného operačního systému na sebe nenechá dlouho čekat. A přinese poměrně zásadní změny.
Novinek je samozřejmě mnoho, ty největší ale můžeme rozdělit do 2 skupin:
Asi nejskloňovanější novinkou je nový design systému označený jako Material You. Sám Google o něm hovoří jako o „největší změně designu v historii Androidu”.
Uživatelům přináší například kulaté ikony, větší práci s barvami a další detaily, kterými se odlišuje od předchozí verze Androidu.
Nejvýznamnější je ale personalizace designu – tedy přizpůsobení uživateli. Co přesně to v podání Androidu 12 znamená?
Například to, že se barevné schéma vašeho telefonu odvíjí od tapety, kterou v něm máte. Android 12 totiž dokáže tyto barvy použít napříč celým systémem – například u notifikací, widgetů a různých ovladačů.
Zmíněné widgety na první pohled zaujmou zejména zaoblenými rohy. Zároveň toho ale dokážou mnohem víc než dřív, čehož můžeme využít při vývoji nových aplikací.
Budou totiž interaktivnější. Můžeme tak do nich zakomponovat například zaškrtávací seznamy nebo různé ovládací prvky.
Řada uživatelů určitě ocení také větší bezpečnost a soukromí, které nový systém přináší. Android 12 se mu věnuje hned v několika ohledech.
Zajímá vás, které aplikace si v posledních 24 hodinách vyžádaly přístup k vaší poloze, kameře nebo mikrofonu? Díky Androidu 12 to zjistíte a můžete jim dané oprávnění odebrat. Zdroj: Google
Kromě zmíněných novinek nabídne Android 12 i další vylepšení, která stojí za pozornost.
V první řadě je to zefektivnění systému.
Google slibuje, že díky řadě úprav zvládne Android základní systémové požadavky až o 22 % rychleji než nyní. Zároveň dokáže prodloužit výdrž baterie.
Dalším vylepšením je možnost uspat aplikace, které jste v posledních 14 dnech nevyužili. Zatímco Android 11 jim „jen” odebral veškerá systémová oprávnění, Android 12 je uspí a smaže jejich dočasná data. I díky tomu může zefektivnit výkon systému.
K probuzení aplikace ji pak stačí jen znovu spustit.
Kromě zmíněných funkcí nabídne nový Android například i:
Novinek je tedy opravdu dost a nezbývá než čekat, jak je uživatelé přijmou.
Na řadu z nich se ale vyplatí myslet i při vývoji aplikací. Ať už se to týká nových možností, které nabízí widgety, nebo vhodného nastavení potřebných oprávnění.
blablabl