Pomáhají s trasováním a evidují dokumenty. To je běžná úloha mobilních aplikací, které se týkají nemoci Covid-19. Časem by ale mohly jít ještě dál. Nedávná islandská studie totiž ukázala, že lidé s chřipkou používají telefon jinak než zdraví. Mobilní aplikace by toho mohly v budoucnu využít i u covidu.
Studii, která ukazuje na změnu chování u lidí nemocných chřipkou, zveřejnili její autoři ve vědeckém magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences. Vychází z anonymních dat získaných z více než 90 000 telefonních čísel.
Tedy od víc než čtvrtiny obyvatel Islandu.
Vědci využili chřipkové epidemie v roce 2009. Zkoumali při ní, jak se měnilo chování lidí, kterým lékaři diagnostikovali chřipku.
Výsledky zveřejnili až nyní. Anonymizace dat, jejich zpracování a analýza totiž zabraly velké množství času.
Výsledky jsou však podle badatelů jednoznačné. Ukazují, že nemocní lidé se opravdu chovají odlišně než zdraví.
Zhruba 1 400 lidí, kteří měli v dané době chřipku, totiž telefonovalo jinak než dřív. Už den před návštěvou lékaře telefonovali méně a z menšího množství míst. Toto chování přetrvávalo i 2–4 dny po diagnóze.
Den po návštěvě lékaře byly navíc jejich hovory delší než obvykle.
Vědci pracovali se zašifrovanými metadaty, která zaručovala anonymitu všech uživatelů. Spolupracovali přitom s jedním z hlavních mobilních operátorů, který působí na Islandu, i s představiteli tamního veřejného zdravotnického systému.
Jako ostrovní stát s poměrně malou populací a omezenými možnostmi přístupu je samozřejmě Island specifický. Přesto studie přinesla i zajímavé obecné závěry.
Díky studii například víme, že je možné:
Právě to může být podle vědců výchozím bodem pro další práci. Takovou, která pomůže rychle reagovat a bojovat proti šíření nakažlivých nemocí.
K tomu mohou výrazně přispět mobilní aplikace. Například i v souvislosti s nemocí Covid-19.
V současnosti se přitom mobilní aplikace soustředí hlavně na trasování. A v poslední době fungují také jako shromaždiště dat o očkování, prodělané nemoci či testování. Příkladem je česká aplikace Tečka i řada zahraničních aplikací.
Možnost nahrát očkovací certifikát do telefonu nabízí dokonce také Google Pay.
Zveřejněná studie ukázala, že mobilní aplikace by mohly nabídnout mnohem víc.
Pokud dokážou sbírat anonymizovaná data o lidech, kterým lékaři diagnostikovali Covid-19, mohou objevit shodné znaky v jejich chování. To může následně pomoci k efektivnějšímu trasování a odhalování nových případů.
A tím pádem také k účinnějšímu boji proti covidové pandemii.
Podobně mohou mobilní aplikace přispět i k potlačení dalších nakažlivých chorob.
Možností, jaká data získávat a jak s nimi pracovat, je samozřejmě mnohem víc. Záleží jen na jednotlivých institucích, jak (a zda) se této výzvy chopí.
blablabl