Jedním z velkých hitů roku 2022 bylo vytváření obrázků pomocí umělé inteligence. Stačilo zadat základní popis a vybraný nástroj obraz „namaloval“. Potřebovali jste však připojení k internetu. Nyní se zdá, že tato bariéra padne. Společnost Qualcomm představila AI tvorbu obrázků off-line.
Na možnost off-line generování obrázků pomocí umělé inteligence upozornila společnost Qualcomm nejprve na svém blogu a následně ji předvedla také na veletrhu MWC v Barceloně. Před návštěvníky vytvořila obrázek kočičího bojovníka v rozlišení 512 × 512 px (výsledný obrázek najdete v úvodu tohoto článku).
A to na mobilním telefonu v režimu letadlo – tedy bez připojení k internetu.
Tvorba obrázku trvala necelých 15 vteřin. A na rozdíl od klasických on-line aplikací využívajících umělou inteligenci vznikla pouze jedna varianta.
Přesto je to obrovský pokrok. Je to totiž poprvé, kdy umělá inteligence dokázala vytvořit podobný snímek přímo v mobilním telefonu – tedy nikoliv v cloudu.
Společnost Qualcomm přitom upozornila, že bylo třeba nejprve provést „full-stack optimalizaci“ modelu Stable Diffusion. Tedy řadu přizpůsobení v různých částech aplikace.
Co je Stable Diffusion
Stable Diffusion je takzvaný foundation model. Pod tímto pojmem se skrývají velké neuronové jazykové modely, které ke svému trénování používají obrovské množství dat, včetně textů z internetu. Díky tomu se zlepšují jejich schopnosti porozumět textovému zadání a vytvářet požadované výstupy. V případě Stable Diffusion jsou těmito výstupy obrázky. Podobně jako u Dall-E nebo Midjourney.
Přestože na veletrhu MWC v Barceloně vytvořil model Stable Diffusion pouze jeden obrázek, jeho možnosti tím nekončí. Ukázky na webu společnosti Qualcomm totiž dokládají, že s jedním zadáním zvládne „nakreslit“ několik variant požadovaného snímku.
Technologie je však zatím stále ve fázi vývoje a testování. Není proto jasné, kdy se jí dočkáme v ostrém provozu.
Zato však můžeme téměř jistě počítat s tím, že bude výpočetně velmi náročná. Zveřejněné obrázky totiž vznikly s využitím aktuálně nejsilnějšího čipsetu firmy Qualcomm – tedy Snapdragon 8 Gen 2.
Společnost Qualcomm upozorňuje, že off-line využití modelu Stable Diffusion přinese uživatelům řadu dalších výhod. Kromě vytváření nových obrázků je totiž možné tento nástroj využít například k:
Umělá inteligence pomáhá našim mobilním telefonům v řadě ohledů už nyní. Dokáže totiž usnadnit jejich ovládání nebo například zajistit kvalitnější fotografie.
Právě umělou inteligenci používají například hlasoví asistenti, jako je Siri nebo Google Assistant. Můžete je přitom propojit s řadou aplikací. Pak už jen stačí dát jim správný pokyn a postarají se například o zhasnutí světel v místnosti nebo o vyhledání nejbližšího vlakového spoje.
Mobilní telefony stále častěji využívají umělou inteligenci také při fotografování a zpracování snímků.
Právě díky tomu jsou i za špatného světla objekty na fotografiích jasně viditelné, snímek má správný kontrast a barvy jsou syté.
Umělá inteligence umožňuje také zlepšit zabezpečení telefonu či jednotlivých aplikací. Například pomocí rozpoznávání obličeje.
Zatímco dříve bylo možné tuto funkci přelstít pomocí kvalitní fotografie, umělá inteligence dokáže k ověření uživatele využít 3D hloubkové senzory a infračervené kamery. Díky tomu je vše mnohem přesnější. A také bezpečnější.
Umělou inteligenci je navíc možné zapojit i v řadě dalších ohledů. Například pro rozeznání řeči konkrétního uživatele nebo pro poznání a predikci chování daného člověka.
Tyto prvky můžete využít různými způsoby a v různých typech aplikací. V INITED vám s tím rádi poradíme – a vaši aplikaci rovnou připravíme.
Napište nám a probereme podrobnosti.
blablabl