Víte, co je jednou z hlavních věcí, které rozhodují o úspěchu vaší aplikace? Ano, je to UX. Tato zkratka označuje pojem user experience – neboli uživatelská zkušenost. A říká, jak dobře se lidem s vaší aplikací pracuje.
UX se netýká jen mobilních aplikací – setkáte se s ní prakticky ve všech oborech. U e-shopů, v restauracích nebo například v autoservisu.
V podstatě jde o dojem, který si odnášíte z používání daného produktu nebo z využití konkrétní služby.
Právě to, jak dobře se lidem s mobilní aplikací pracuje, rozhoduje o tom, jak bude úspěšná. Čím je její používání jednodušší, zábavnější a příjemnější, tím raději ji budou lidé mít.
V praxi to znamená, že taková aplikace:
Jednoduché…
Otázkou je, jak vytvořit co nejlepší UX pro vaši aplikaci. Jednoduchá odpověď však neexistuje. Záleží na tom:
Přesto existují 3 základní body, kterých se musíte při vývoji mobilní aplikace držet.
Vždy platí, že musí být:
Jen tak si ji lidé oblíbí.
Právě rychlost mobilní aplikace je základem úspěchu. Pomalé načítání dokáže spolehlivě „zabít“ i tu nejhezčí a nejšikovnější aplikaci.
Potvrzují to také statistiky. Podle nich dlouhé načítání odradí až 70 % uživatelů.
Vaše aplikace proto musí být svižná. Každý problém s načítáním totiž zvyšuje riziko, že ji lidé opustí. A raději vyzkouší konkurenci.
Důležitá je samozřejmě také použitelnost aplikace. Co si pod tím představit?
Stručně řečeno, mobilní aplikace musí:
Proto je důležité dobře znát potenciální klienty. A vědět, co potřebují a jak budou vaši aplikaci používat.
Při vývoji mobilních aplikací musíte tyto aspekty zohlednit. A připravit projekt, který bude pro uživatele co nejužitečnější.
Zároveň myslete na to, že se aplikace musí každému dobře používat. Musí tedy být dostatečně jednoduchá.
Lidé potřebují vždy vědět:
U složitějších aplikací jim proto používání usnadněte například animacemi s nápovědou.
S použitelností aplikace souvisí také její vzhled. V této souvislosti se často používá pojem UI – user interface. V podstatě jde o prostředí, ve kterém uživatel pracuje. A to musí být co nejpřehlednější.
Nesmíte tedy jednotlivé obrazovky zahltit spoustou textu ani grafických prvků. Uživatelé by se v nich mohli ztratit.
Kolem důležitých prvků naopak vždy nechte dostatek prostoru. A nezapomeňte, že tlačítka, texty nebo například ikony musejí být dostatečně velké. Tak, aby je lidé snadno přečetli i na malém displeji mobilního telefonu.
Zároveň promyslete rozmístění jednotlivých prvků. Musí být umístěné tak, aby jejich použití bylo pokud možno zcela intuitivní a uživatel nad ním nemusel přemýšlet.
Stejné pravidlo platí také pro vzhled ikon.
Není tedy potřeba vymýšlet zcela originální piktogramy, které žádná jiná aplikace nemá. Pro uživatele je mnohem jednodušší a příjemnější, když na první pohled poznají, co daná ikona dělá.
Samozřejmě myslete i na to, že vše musí dobře vypadat. Pracujte tedy s barvami, které spolu ladí. A nepřehánějte to s nimi.
Ideální je sladit barevnost mobilní aplikace s barvami, které používáte na svém webu. Uživatelé si tak aplikaci na první pohled spojí s vaší značkou. A vytvoří si k vám hlubší vztah.
Při vývoji aplikací je důležité myslet na všechny zmíněné aspekty – a to už při úvodním návrhu. Pokud totiž o rychlosti, použitelnosti nebo vzhledu aplikace začnete přemýšlet až v průběhu vývoje, bude se práce zbytečně zdržovat a komplikovat.
V INITED proto na UX myslíme hned od začátku. A díky spoustě zkušeností z praxe vám dokážeme poradit.
Napište nám a rádi vám s vývojem aplikace pomůžeme.
blablabl