Scrum? Super! Až na ty mítinky: grooming, planning, daily, review, retrospective …
Až má člověk pocit, že jimi stráví víc času než vlastní prací. Po „záživném“ dvouhodinovém groomingu, kterého se účastnilo osm lidí, povídá kolega: a dva mandaye v p…
Manažerům to nepřijde nijak divné, vždyť jejich svět je o schůzkách a trávení času společně.
Pak se ptají na výsledek včerejšího dne. A ten je? Co jsem vlastně dělal?
Ráno jsem něco začal, pak byl mítink, vrátil jsem se k tomu, ale úplně se nedařilo. Když jsem se do toho dostal, byl oběd. Čas po obědě není moc produktivní a od tří zase schůzka. Ale tak, něco jsem udělal, dnes v tom chci pokračovat, překážky nemám žádné.
Vlastně, dnes „grůmujeme“ payment adapter. Přeloženo do češtiny – odhadujeme úkoly a časové náročnosti. Velkou výhodou je, že nemusíme ve dnech ani hodinách, ale používáme virtuální jednotku „story point“, u které nikdo neví, kolik to vlastně je. Je to taková zvláštní hra, kde vítězí, kdo dokáže dobře uhodnout, jak budou hlasovat ostatní. Kdo dá málo nebo moc, kdo vykoukne z davu, stává se okamžitě středem pozornosti: „Třináct bodů na takovou trivialitu ???“
„Jo, já myslel, že se to odhaduje dohromady“ nebo „Jo, to je i s testama?“ se nedají používat donekonečna, takže planning poker je bez debat jedním z nejefektivnějších nástrojů team buildingu dneška.
Vše dostává další dimenzi pro pracující na dálku přes skype a v angličtině. O tom někdy příště.
Slovní úloha pro zvídavé: vývojář vykazuje na scrum ceremonies 25% svého času.
Z kapacitních důvodů je převeden na dva projekty, kdy každému má dát stejnou část času.
Kolik ze své kapacity může věnovat vývoji aplikace, pokud je mu nařízeno, aby se plně účastnil všech mítinků, „protože přece nejsou v konfliktu“ ?
blablabl