Přehledná a uživatelsky přívětivá – bez ohledu na to, na jakém zařízení ji spouštíte. Přesně taková je responzivní aplikace. Tedy aplikace, která se přizpůsobí každému telefonu i tabletu.
Se spojením „responzivní web“ či „responzivní aplikace“ se setkala zřejmě každá firma, která se pohybuje v online prostoru. Tento pojem totiž znamená, že se její web či aplikace vždy přizpůsobí přístroji, na kterém ji uživatel spouští.
Zejména u webových stránek je to v posledních letech velké téma. Pokud se totiž web dobře zobrazuje v mobilu i v počítači, má větší šanci umístit se na předních příčkách ve vyhledávání pomocí Googlu.
I díky tomu se o responzivitě mluví stále častěji. A to nejen ve spojení s internetem, ale také s webovými a mobilními aplikacemi.
Jak už jsme zmínili, hlavní předností responzivních webů a aplikací je, že se prakticky na jakémkoliv zařízení zobrazují podobně. Uživatelům to přináší nejméně 3 důležité výhody:
U responzivních webů a aplikací prakticky nehrozí, že se v nich uživatel ztratí. Vidí totiž všechno, co v daný okamžik vidět potřebuje. Nestane se tak, že například obrázky či texty překračují hranice displeje.
Vše se navíc přizpůsobí i tomu, jak mobil či tablet otočí.
Nejen, že jednotlivé prvky zůstávají vždy na displeji, ale zároveň nehrozí, že by se na některém zařízení příliš zmenšily. Vždy mají ideální velikost, která uživateli umožní pohodlné ovládání.
Aby fotografie a obrázky vypadaly dobře i na velkých obrazovkách, musí mít dostatečnou velikost a rozlišení. Uživatelé díky tomu vidí ostře všechny detaily.
Pro menší displeje se však vyplatí velikost obrázků snížit. Budou tak zabírat méně místa na serveru, rychleji se načtou a na malé obrazovce budou stále ostré.
Responzivní aplikace proto pracuje i s velikostí a kvalitou obrázků. A pro každý displej hledá optimální variantu.
Uvedené přednosti jsou důležité také pro vás. Díky nim totiž:
Možná vás napadá, že přece každá mobilní aplikace je responzivní. Není to však docela pravda.
Zdaleka ne každá aplikace se umí zcela přizpůsobit tabletu nebo například tomu, jak uživatel otočí telefon.
Navíc musí reagovat na různé velikosti displejů. Zatímco u iPhonů je jich jen několik, u mobilů s operačním systémem Android se setkáte s nepřeberným množstvím variant.
Proto se v INITED vždy na začátku spolupráce zajímáme o to, zda chce klient responzivní aplikaci. Pokud ano, musíme u projektu myslet nejen na všechny funkčnosti, jednoduché používání nebo například rychlost aplikace, ale také na to, aby se její vzhled přizpůsobil telefonu i tabletu.
Takováto optimalizace s sebou totiž přináší například:
Vše tak, aby bylo používání aplikace pohodlné i na tabletu či otočeném telefonu.
A u komplikovanějších mobilních aplikací je dokonce nutná mírná změna vzhledu.
Zato si však můžete být jistí, že uživatelé vždy uvidí, co potřebují, bude se jim s aplikací dobře pracovat a rádi ji doporučí dál.
Napište si o takovou aplikaci i vy! A společně ji připravíme tak, že splní představy vaše, vašich klientů i obchodních partnerů.
blablabl