V předchozích třech dílech jste se dozvěděli, jak u nás vzniká první verze aplikace, která funguje bez serveru. Nyní je čas připravit ji na fungování on-line a propojení se serverem. A k tomu slouží etapa čtvrtá – Integrace.
Z předchozí fáze s názvem Bez serveru už máme aplikaci, která má hotovou grafiku i jednotlivé funkce. Tato aplikace ale funguje bez napojení na server, a proto veškeré zadané údaje po vypnutí zmizí.
Proto je potřeba vše propojit a důkladně otestovat.
Seznamte se i s dalšími etapami vývoje, které v INITED využíváme, a přečtěte si článek Jak funguje našich 6 etap vývoje mobilních aplikací. |
Cílem je, aby se aplikace na konci této etapy chovala prakticky stejně jako při vypuštění do ostrého provozu. Je tedy potřeba, aby:
Je tedy nutné propojit aplikaci s databází na backendu, kde se ukládají veškerá data. Stejně tak musí být se serverem propojené jednotlivé části aplikace. Aby se veškeré změny propisovaly všude, kde mají.
Naprosto zásadní je v této fázi důkladné testování, které zabere nejvíc času z této etapy. Ta je přitom druhá nejdelší hned po Bez serveru.
Integraci totiž zpravidla věnujeme 4–10 týdnů.
Veškeré kroky totiž musíme otestovat postupně, abychom mohli případnou chybu odhalit včas a snadno ji lokalizovat. Zároveň potřebujeme vždy otestovat všechny varianty, které u daného kroku existují.
Pracujeme proto v testovacím prostředí, ve kterém můžeme jednotlivé možnosti důkladně vyzkoušet. Zároveň ale připravujeme i ostré prostředí, které potřebujeme pro následující fáze.
Testovací prostředí přitom využijeme i po vydání aplikace. Můžeme v něm například zkoušet nové funkce, aniž by se to jakkoliv dotklo uživatelů. Máme tak jistotu, že daná aktualizace pracuje, jak má.
I v této fázi máme přesně rozdělené úlohy, které řeší projektový manažer, vývojář aplikace a senior vývojář. Co mají konkrétně na starosti?
Projektový manažer kontroluje, že:
A pokud chce klient i off-line verzi, manažer také otestuje, jestli aplikace správně pracuje i bez internetu.
Vývojář je pak zodpovědný, za:
Senior vývojář následně zkontroluje:
Podobu aplikace i její funkčnosti máme touto dobou už připravené z předchozích fází. Aplikaci tak nehrozí technické chyby, které by měly kořeny v předchozím vývoji mobilní aplikace.
Pokud tedy při testování narazíme na chybu, víme, že vznikla při komunikaci dané funkčnosti se serverem. Díky tomu ji můžeme lépe najít a odstranit.
Výsledkem je aplikace, která funguje, jak má. A je téměř připravená na vypuštění do ostrého provozu.
Proč téměř?
To se dozvíte v dalším díle našeho seriálu, který se věnuje páté etapě vývoje – Finalizaci.
blablabl