Tmavé pozadí a méně zářivé barvy. Takový je v posledních letech trend, se kterým se setkáte nejen u operačních systémů, ale také u řady mobilních aplikací. Tmavý režim totiž požaduje stále víc uživatelů. Umožňuje jim pohodlněji používat aplikaci ve tmě a za šera.
Oblibu tmavého režimu potvrzují i statistiky. Například podle údajů serveru earthweb.com používá toto nastavení 82 % lidí, kteří mají chytrý mobilní telefon.
Uživatelé i odborníci se přitom shodují na 5 důvodech, které za popularitou takzvaného „dark modu“ stojí.
Pokud je okolo vás dost světla, je přirozené používat klasické denní nastavení telefonu a aplikací. Například před spaním nebo v tmavých místnostech je ale tmavý mód příjemnější. Neruší totiž vás ani lidi okolo.
Ať už je to usínající dítě, nebo váš soused v kině.
Právě s tímto důvodem jsme se nedávno sami v praxi setkali, a to u meditační aplikace Calmio. Její uživatelé si totiž stěžovali, že jim u kurzu pro zklidnění spánku vadí světlo vyzařované z displeje.
Proto u ní nyní připravujeme i tmavý režim.
Pohled na světlý displej také víc namáhá oči. Zvlášť pokud je okolo vás šero. V takové chvíli se jen těžko se ubráníte mžourání na displej a používání aplikace je nepříjemné a nepohodlné.
I za světla ale celodenní sledování zářícího dipleje vaše oči namáhá. Jsou pak unavené, suché a můžou vás bolet.
Statistiky přitom ukazují, že uživatelé na celém světě tráví před displeji mobilů a počítačů průměrně 7 hodin denně. A pokud k tomu přidáme i čas prosezený u televize, bude toto číslo ještě vyšší.
Pohledem do zářící obrazovky tak lidé snadno stráví i víc než 10 hodin denně. Zvlášť pokud pracují u počítače.
Díky tmavému režimu bude tento čas (nebo alespoň jeho část) mnohem příjemnější.
Telefony v takzvaném denním režimu vyzařují víc modrého světla. A to snižuje produkci melatoninu – hormonu, který je potřebný pro zdravý spánek.
Pokud tedy večer a v noci používáte aplikace se světlým režimem, hůře se vám usíná.
Navíc se ukazuje, že nižší produkce melatoninu může vést k obezitě, cukrovce nebo vzniku rakoviny.
Aplikace v tmavém režimu přitom vyzařují mnohem méně modrého světla. Mají tak menší dopad na produkci melatoninu, a tedy i na vaše zdraví.
Zajímavým argumentem je také fakt, že tmavý režim šetří baterii telefonu.
Tedy alespoň u telefonů, které mají OLED nebo AMOLED displej. Ten je v současnosti standardem u mnoha telefonů střední a vyšší třídy.
Rozdíl je přitom poměrně výrazný. Například s AMOLED displejem klesá v tmavém režimu spotřeba baterie až o 63 % oproti světlému módu.
Oproti předchozím bodům je to relativní maličkost, ale… Tmavý režim jednoduše vypadá dobře. A pomůže vám odlišit se od ostatních aplikací, které „dark mode“ nemají.
Výzkumy navíc ukazují, že tmavý režim je pro uživatele atraktivnější. A že díky němu tráví používáním dané aplikace více času (ukazuje to například tato práce zaměřená na sociální síť Facebook).
Je to přitom logický důsledek bodů, které jsme zmínili výše.
I když má tmavý režim řadu výhod, neznamená to, že byste měli na denní mód zcela zanevřít. Naopak – za denního světla a v dobře osvětlených místnostech je uživatelsky mnohem příjemnější.
Nejlepší je proto nabídnout lidem režimy oba. Zvlášť u aplikací, které používají za šera nebo k relaxaci.
Uvidíte, že to uživatelé ocení.
Vytvořte také aplikaci, která uživatelům nabídne světlý i tmavý režim. Napište nám a pomůžeme vám ji připravit.
Pokud o tmavém režimu ve své aplikaci uvažujete, pamatujte, že nestačí pouze vyměnit světlé pozadí za tmavé a černé písmo za bílé. V takovém případě by byl kontrast příliš velký a nepříjemný. Navíc by mohla řada barevných prvků v novém režimu zaniknout.
Tmavý režim proto obvykle pracuje s šedým pozadím a s částečně průhledným bílým písmem. Díky tomu je vše dobře čitelné a příjemné na pohled.
Kromě písma a pozadí musíte upravit i barvu tlačítek a dalších prvků tak, aby byly dobře vidět. Je proto dobré zvolit světlejší tóny barevného schématu, které daná aplikace využívá.
Díky tomu budou jednotlivé prvky výraznější a lépe rozeznatelné.
Rádi vám přitom s takovou aplikací pomůžeme. A nastavíme vše tak, aby si ji lidé opravdu zamilovali. Napište nám a společně vytvoříme mobilní aplikaci podle vašich představ.
blablabl