Nové telefony, vylepšené systémy i rozvoj mobilních technologií. To všechno přinesl rok 2021. Pojďte si proto s námi zrekapitulovat významné události, které jsou spojené s mobilními aplikacemi a technologiemi. Vybrali jsme 5 novinek, které by vám neměly uniknout.
Rok 2021 potvrdil, že mobilní aplikace jsou stále oblíbenější. Potvrzují to alespoň předběžné údaje o počtu stažení nových aplikací i o tržbách, které přinesly vydavatelům.
Například podle údajů serveru App Annie si lidé v roce 2021 do svých telefonů a tabletů nově stáhli téměř 140 miliard aplikací. Tedy zhruba o 10 miliard víc než v roce 2020 a o 20 miliard víc než v roce 2019.
Prim přitom hrají stažení z obchodu Google Play, kterých je téměř 3× víc než u App Store. Tedy přes 100 miliard.
S tržbami plynoucími z mobilních aplikací je to ale paradoxně naopak. Mnohem víc jich generují aplikace pro iOS – téměř dvojnásobek oproti aplikacím pro Android. Konkrétně 65 centů z každého utraceného dolaru připadá podle App Annie na aplikace pro telefony a tablety od společnosti Apple.
Celkem uživatelé v roce 2021 za mobilní aplikace utratili zhruba 135 miliard dolarů. Tedy o 23 miliard víc než o rok dříve.
S podobnými odhady přišel také server Sensor Tower. Podle něj dosáhly tržby mobilních aplikací v roce 2021 na 133 miliard dolarů a počet nových stažení přesáhl 143 miliard.
Ze zmíněných statistik můžeme vyčíst také nejúspěšnější aplikaci minulého roku. Je jí jednoznačně sociální síť TikTok.
U Google Play byla sice v počtu stažení „až“ třetí nejlepší a podle tržeb dokonce čtvrtá, v obchodě App Store ale získala v obou kategoriích první pozici. A jako nejúspěšnější mobilní aplikace roku 2021 se TikTok ukázal i po sečtení dosavadních údajů z Google Play i App Store.
Nainstalovalo si ji totiž téměř 746 milionů lidí a její příjmy přesáhly 2 miliardy dolarů.
Řada uživatelů mobilních zařízení se systémem Android nebo iOS se letos dočkala nové verze operačního systému. Dostaly ho ovšem hlavně novější a výkonnější telefony.
Hlavní změna, kterou nové systémy přinesly, je větší důraz na ochranu soukromí a bezpečí uživatelů.
Například Android 12 vám ukáže, které aplikace v posledních 24 hodinách využily jednotlivá oprávnění. Ať už je to přístup k fotoaparátu, k poloze nebo k seznamu kontaktů. Když se vám cokoliv z toho nezdá, můžete aplikaci dané oprávnění odebrat.
Stejně tak můžete místo přesné polohy sdílet jen přibližné místo, kde se nacházíte.
Také iOS 15 vás informuje o tom, které aplikace a jak často využívají přístup ke kontaktům, kameře nebo například k mikrofonu. Máte je tak pod kontrolou a můžete včas reagovat na každou podezřelou aktivitu.
U e-mailů navíc můžete skrýt svou IP adresu.
Jedním z telefonů, o kterém se v roce 2021 hodně mluvilo, byl Google Pixel 6. Chce totiž konkurovat vlajkovým lodím od společností Apple a Samsung.
Vsadil přitom na neotřelý futuristický design se specifickým rozložením zadních objektivů. I díky němu si získal pozornost řady médií.
Kromě toho také výrazně využívá umělou inteligenci, která usnadňuje výpočty, pomáhá s rozpoznáním hlasu nebo například s vylepšením fotografií.
Google navíc u nového telefonu láká na vlastní procesor. Díky němu má Pixel 6 vytěžit maximum z ostatních komponent i z operačního systému.
O rychlejším 5G internetu se mluví už několik let. Teprve v poslední době se ale stává realitou.
Možnost připojení k 5G síti totiž nabízí stále více telefonů. U vyšší třídy mobilních zařízení je už prakticky povinností a setkáte se s ním také u řady telefonů střední třídy.
Stejně tak se postupně rozšiřuje pokrytí 5G sítí. I když se dostupnost 5G připojení u jednotlivých operátorů liší, obecně platí, že se k ní můžete připojit ve všech velkých městech.
A pokud máte Vodafone, tak i v řadě těch menších.
Rok 2021 samozřejmě přinesl i řadu dalších zajímavých a významných novinek. Pokud vás některé z nich zaujaly, neváhejte a podělte se o ně s námi. Například na naší facebookové stránce.
blablabl