Existuje několik možností, jak zrealizovat vývoj mobilní aplikace zdarma. U všech je třeba počítat s investicí v podobě vlastního úsilí, v některých případech je třeba založit účet nebo poskytnout e-mailovou adresu. Většina níže uvedených rad bude použitelná pouze pro Android, protože svět Apple je složitější a komerčnější. Pro Android je možné vyvíjet zcela zdarma, pro vývoj mobilní aplikace pro iOS je třeba investovat do vývojářského účtu. Možností je požádat kamaráda vývojáře o poskytnutí certifikátu a provisioning profilu. Protože na iOS musí být aplikace podepsané s použitím certifikátu (přesněji provisioning profilu) od Apple. A ten zdarma není.
Zde jsou možnosti:
Podobně jako existují klikací nástroje pro tvorbu webů, tak existují i nástroje pro tvorbu mobilních aplikací. Svůj obchodní model mají většinou založen buď na jednorázovém prodeji řešení, které si uživatel nakonfiguruje, nebo na pronájmu platformy, bez které vytvořená aplikace nemůže existovat. Většina z nich nabízí možnost vyzkoušení v řežimu trial, čehož lze využít k tvorbě mobilní aplikace zdarma. Konfigurátory jsou ve světě populární, lze je najít vyhledávačem pomocí klíčových slov „free mobile app builder„.
Zde jsou některé z nich:
Existují i nástroje, které vytvoří mobilní aplikaci z existující webové prezentace. Tento přístup byl velmi populární v počátcích éry mobilních aplikací, ale začal ztrácet na popularitě, když Apple zakázal takové aplikace v App Store publikovat. V té době bylo populární tímto způsobem prodávat obsah: webová prezentace se zabalila do mobilní aplikace a zpoplatnila. Dnes se placené aplikace tolik nepoužívají ve prospěch nákupů v aplikacích. Nicméně, pro mobilní aplikace typu příručky pro interní potřebu je tento postup stále výhodný. Zejména proto že:
Převodníky webů do aplikací lze nalézt zadáním slov „free web to app converter„.
Opět namátkou několik tipů:
Pokud máte svůj byznys na WordPressu, podívejte se na článek Vývoj mobilních aplikací pro WordPress, který se přímo věnuje přehledu pluginů a nástrojů pro tento svět.
Výše uvedené konfigurátory a konvertory mají své řešení často postavené na technologii Cordova. Tu je možné si nainstalovat na svůj počítač a vytvořit si mobilní aplikaci vlastními silami. Cordova funguje na Windows, Apple i Linuxu, na webu INITED Solutions máme návod k instalaci Cordova. Pro technicky znalé uživatele to nebude náročné.
Instalace sestává ze tří kroků:
Cordova se ovládá přes příkazový řádek. Několik příkazů:
Příkaz pro ověření instalace:
cordova --version
Cordova by měla napsat svoji verzi. V prosinci 2021 to bylo „11.0.0“.
Příkaz pro založení aplikace:
cordova create Ahoj cz.ahoj.app
Cordova vytvoří pracovní adresář a konfigurační soubor config.xml . Následující příkazy se spouští vždy z tohoto adresáře:
Příkaz pro přidání platformy Android:
cordova platform add android
Do adresáře www se vloží webová prezentace. Po spuštění v telefonu se zobrazí soubor index.html
Vytvoření mobilní aplikace a její spuštění na telefonu připojeném přes USB:
cordova run --device android
Vytvoření mobilní aplikace v podobě souboru APK:
cordova build --device android
Cordova vytvoří APK soubor ve složce platforms/android/app/build/outputs/apk/debug
Cordova je nástroj s mnoha možnostmi a lze nalézt velké množství návodů, jak s ní pracovat.
Někdy může být vhodné věnovat čas hledání a najít si řešení, které je podobné, stejné nebo dokonce lepší. Existuje mnoho open source materiálů, je možné nalézt hotové vzorové aplikace, které stačí následně vzít a upravit. Dokonce je někdy možné najít zdrojové kódy aplikací, které autor zapomněl zabezpečit. Nejčastěji na stránce https://github.com
Pokud „zdarma“ neznamená absolutně nulový rozpočet, je možné koupit white label šablonu, např. na stránce Code Canyon.
Některé z konfigurátorů uvedených v první části dovolují stažení zdrojových kódů a jejich následnou úpravu. Existují postupy i nástroje, které dokážou stáhnout z obchodu a „rozebrat“ existující aplikaci (apktool) a tu použít.
Je třeba upozornit na to, že nabízené postupy jsou určené spíše pro inspiraci za účelem studia, seznámení se s problematikou programování mobilních aplikací, pro tvorbu prototypu, MVP nebo aplikace pro vlastní potřebu než pro publikaci do obchodů. Publikace do obchodů má svá pravidla a podmínky, které obchody při publikaci kontrolují.
blablabl