Větší počet aplikací nebo menší kapacita disku či baterie. To jsou některé z příčin, proč dříve nebo později začne každý mobil zpomalovat. Nemusí to ale být definitivní. Existuje řada tipů, jak telefon zrychlit.
Většina postupů se liší podle toho, zda potřebujete zrychlit iPhone, nebo telefon s Androidem. Připravili jsme proto 7 univerzálních tipů, které vám pomohou zrychlit iPhone, Huawei i Xiaomi.
Restart je základním řešením řady problémů s výpočetní technikou. Ať už bojujete s pomalým telefonem, nebo se špatně pracujícím počítačem.
Restartováním telefonu totiž vyčistíte jeho operační paměť a smažete dočasná data. Sníží se tak zátěž systému.
Proto by měl být restart mobilu jednou z prvních možností, které zkusíte.
Ještě před restartováním telefonu zkuste vyčistit samotnou operační paměť. Ukončíte tím aplikace, které jste například špatně zavřeli a stále běží na pozadí.
Takové aplikace i nadále využívají část operační paměti a zpomalují telefon.
U telefonů Android stačí klepnout na tlačítko čtverečku ve spodní části obrazovky nebo otevřít přehled nedávných aplikací pomocí gest (tažením ze spodní části obrazovky nahoru a následným přidržením). Poté všechny spuštěné aplikace zavřete.
U telefonů iPhone se postup liší podle toho, jestli máte mobil s Touch ID, nebo Face ID.
Rychlost telefonu výrazně ovlivňují i nainstalované aplikace. Čím více jich v mobilním telefonu máte a čím méně zbývá kapacity na disku, tím je telefon pomalejší.
Proto je vhodné nainstalované aplikace pravidelně kontrolovat.
Pokud například jednou za čtvrt roku aplikace projdete a vymažete všechny, které nepoužíváte, zbavíte tím telefon zbytečné zátěže.
Problémem mohou být také automatické aktualizace aplikací. Často sice přináší nové funkce a vylepšení, zároveň ale zabírají další místo v telefonu.
Automatické aktualizace navíc většinou běží na pozadí. Tím pádem o nich nevíte a přitom zatěžují operační paměť.
U telefonů, které mají menší úložiště a slabší operační paměť, je proto lepší automatické aktualizace zakázat. Postup je přitom stejný, ať už chcete zrychlit iPhone, nebo telefon se systémem Android.
Vždy musíte do obchodu s aplikacemi – tedy do AppStore, nebo do Google Play. V něm pak spustíte nastavení a automatické aktualizace zakážete.
Zatímco u AppStore tuto možnost najdete přímo v hlavním menu Nastavení, u Google Play musíte v nastavení otevřít seznam Možnosti sítě.
Další cestou, jak zrychlit telefon, je promazání ikon na ploše. Když je domovská obrazovka vašeho mobilu zasypaná ikonami různých aplikací, chod systému se zpomalí.
Při každém otevření domovské obrazovky totiž musí systém všechny ikony načíst. A to jak při spuštění telefonu, tak pokaždé, když vypnete některou z náročných aplikací a znovu se objeví plocha.
Nechte si proto na ploše jen ikony, které opravdu potřebujete. Ostatní například seskupte do složek.
Telefony využívají také animované efekty, které dělají používání příjemnější, ale zároveň nejsou nezbytné. Například „odjezd“ notifikací při jejich zavření.
Vypnutí těchto efektů obvykle pomůže ke zrychlení mobilu.
Jak na to?
U telefonů se systémem Android:
Následně vypněte položky:
Potom už stačí jen restartovat telefon a grafické prvky jsou vypnuté.
Podobný postup platí také pro iPhone:
V obou případech platí, že stejným postupem můžete animace opět zapnout.
Pokud žádná z předchozích možností nepomůže a telefon je opravdu výrazně pomalý, máte ještě jednu možnost. Restart do továrního nastavení.
Tato varianta se hodí i v případě, že se po poslední aktualizaci systému (nebo jeho nástavby – například MIUI) objeví problémy.
Je to ale opravdu až poslední varianta. Vrácením telefonu do továrního nastavení totiž přijdete o veškerá data.
Proto si nejprve vše zálohujte do cloudu (například na iCloud či Google disk).
Možnost restartovat mobil do továrního nastavení najdete vždy v nastavení. Obvykle v sekcích:
Zmíněné tipy, jak zrychlit telefon, jsou zřejmě nejčastější a nejúčinnější pomocí u různých přístrojů. Pomohou vám tak zrychlit iPhone i telefony Android.
Kromě nich můžete sáhnout také po aplikacích, které vám pomohou vyčistit systém či mezipaměť (cache). Zároveň to ale znamená, že do mobilu přidáte další aplikaci, která zabírá místo a spotřebovává operační paměť.
Obvykle je proto lepší vyzkoušet některou z cest, které jsme právě popsali.
blablabl