Z předchozích dílů našeho seriálu už víte, jak nám při práci na projektech pomáhá náš šestietapový systém vývoje. Publikováním mobilní aplikace ale naše práce obvykle nekončí. Proto pro vás máme ještě bonusový díl, který vám ukáže, jak se o aplikaci staráme po vydání.
Jakmile aplikaci vydáme v obchodech Google Play a App Store, je projekt fakticky u konce. Aplikace je hotová a schválená a klient dostane fakturu.
Mohli bychom tedy spolupráci ukončit.
Chceme ale, aby byli uživatelé i klient s aplikací co nejspokojenější. A k tomu je vždy potřeba další servis, který reaguje například na aktualizace operačních systémů.
A právě proto ho klientovi zpravidla nabízíme.
Seznamte se i s dalšími etapami vývoje, které v INITED využíváme, a přečtěte si článek Jak funguje našich 6 etap vývoje mobilních aplikací. |
O dalším servisu a podpoře obvykle jednáme ihned po vydání aplikace. Záleží pak pouze na klientovi, jestli tuto možnost využije.
Pokud ano, probereme podrobnosti a následně sepíšeme servisní smlouvu. Definujeme v ní například:
Když se na těchto podmínkách domluvíme už na začátku spolupráce, můžou být také součástí smlouvy o vývoji aplikace.
V každém případě je důležité mít vše přesně definované a zapsané. Klient tak má jistotu, že:
Pro nás pak servisní smlouva znamená, že za práci dostaneme smluvenou částku. A nemusíme v budoucnu řešit cenu jednotlivých úkonů.
Co přesně klientovi přinese servis po vydání aplikace?
Může se díky němu spolehnout, že:
A to po celou dobu jejího života.
Zároveň řešíme veškeré potíže, které nahlásí uživatelé.
Součástí našich aplikací bývá také sekce, která se obvykle jmenuje „Zpětná vazba”, „Nahlásit chybu” a podobně. Jejím prostřednictvím nás uživatelé informují o problémech či nesrovnalostech.
Dozvíme se o nich tedy prakticky okamžitě a můžeme je co nejrychleji řešit.
Tento postup má ještě jednu výhodu.
Díky tomu, že nám uživatelé řeknou o problémech přímo v aplikaci, nepotřebují si stěžovat prostřednictvím obchodu Google Play nebo App Store. A nesnižují tak hodnocení aplikace.
I díky tomu má řada našich aplikací v obchodech velmi vysoké hodnocení (podrobněji se tomuto tématu věnujeme v článku Jak získat aplikaci, která sbírá pětihvězdičková hodnocení).
Veškeré úpravy samozřejmě evidujeme, a to prostřednictvím systémů Jira a Trello. Do Trella má přitom přístup i klient. Kdykoliv si tak ověří, zda na dané opravě pracujeme, případně v jaké fázi úpravy jsou.
Naším cílem je, aby byl projekt stále bezpečný, životaschopný a rozvíjel se. A aby s ním byli maximálně spokojení uživatelé i klient.
S tím jsou často spojené i nové funkce a různá vylepšení. Takové práce už ale do servisu nespadají – věnujeme se jim totiž při vícepracích.
A k nim se vrátíme příště.
blablabl