Jasný a předem daný postup. To je základ při tvorbě každé fungující a úspěšné aplikace. Proto máme vlastní šestietapový systém vývoje. Před pár týdny jsme vás seznámili s první etapou – Plánem. A nyní je čas podívat se o krok dál. Tedy na etapu druhou, kterou je Maketa.
Jak už víte z prvního dílu našeho seriálu o vývoji mobilních aplikací, v první fázi:
A právě na těchto základech poté stavíme maketu.
Jejím výsledkem je „nultá” verze aplikace nainstalovaná na klientových zařízeních.
Seznamte se i s dalšími etapami vývoje, které v INITED využíváme, a přečtěte si článek Jak funguje našich 6 etap vývoje mobilních aplikací. |
Díky maketě máme před sebou základní podobu aplikace. K výsledné verzi však vede ještě dlouhá cesta.
Maketa totiž nemá finálně doladěnou grafiku a chybí v ní i plánované funkce. Slouží spíše jako přehled všech obrazovek. A také jako ujištění, že aplikace pokryje vše, co je potřeba.
Zároveň si ověříme, že klient aplikaci spustí a vidí správné výstupy.
Máme tak jistotu, že jdeme správným směrem.
Jak už jsme zmínili, při tvorbě makety vycházíme z informací od klienta a wireframů vytvořených ve fázi Plánu. I dál ale pravidelně komunikujeme s klientem.
Konzultujeme s ním jednotlivé funkčnosti a sbíráme další podklady. Například:
Postupně tak shromažďujeme všechny potřebné informace. A zároveň vytváříme maketu aplikace.
Stejně jako u plánu si dáváme pozor, abychom nepodcenili jakýkoliv krok. A také hlídáme, aby:
A na to vše dohlíží projektový manažer.
Právě on je i v této etapě projektu jednou z hlavních postav a výrazně ovlivňuje její úspěšné dokončení. Je zodpovědný za to, že:
A také za to, že na konci etapy máme od klienta souhlas s platbou první částky za projekt.
Kromě projektového manažera se do projektu výrazně zapojují také vývojář aplikace a senior vývojář. Jaké jsou jejich role?
Vývojář zaručuje, že aplikace a administrace:
Senior vývojář pak kontroluje kód a dává souhlas s navrženým řešením. Mimo jiné hlídá, aby v aplikaci:
U každého projektu používáme jasně definovanou strukturu aplikace, kterou vždy dodržujeme. Vše je tak mnohem přehlednější a výrazně klesá riziko, že se někde objeví chyba.
Přesně daný je také styl pojmenování jednotlivých stránek i postup při zakládání projektu. Máme tak přesně definované, co musí projekt v této fázi obsahovat. A v jakém pořadí jednotlivé části vznikají.
Od vytvoření nového repozitáře přes vygenerování makety aplikace až po založení aplikace a provisioning profile na Apple portálu, který nám umožní posílat push notifikace na zařízení se systémem iOS.
Abychom minimalizovali riziko chyb, využíváme vzory a šablony, které se nám osvědčily u předchozích projektů. Zároveň dbáme na styl kódování.
Máme tak jasně daná pravidla i na:
I díky tomu zvládneme práci na této etapě za 2 týdny.
A jakmile je klient s maketou spokojený a odsouhlasí první platbu za vývoj aplikace, můžeme přejít do třetí etapy – Bez serveru.
blablabl