Skoro tři čtvrtiny telefonů iPhone už mají nainstalovaný nový operační systém iOS 16. Vyplývá to z údajů, které v polovině února zveřejnil Apple. Naopak nový Android 13 se šíří mnohem pomaleji. V polovině ledna byl jen na zhruba 5 % mobilních telefonů, které Android využívají.
Velký rozdíl v počtu instalací těchto systémů panuje už od jejich vydání. Například měsíc po vydání Androidu 13, tedy zhruba v polovině září, byl počet jeho instalací zhruba 0,1 %. A za čtvrt roku se toto číslo zvýšilo jen na 0,5 %.
Za stejný čas už byl iOS 16 na 69 % iPhonů.
Později se začal počet instalací Androidu 13 poměrně rychle zvyšovat. A v polovině ledna – tedy po pěti měsících od vydání – už byl tento systém na 5,2 % telefonů využívajících Android.
Přesto i nadále výrazně zaostává za zmíněným iOS 16. Ten se za stejný čas dostal v počtu instalací na hodnotu 72 %.
Velký rozdíl v rychlosti, jakou se nové operační systémy dostávají do mobilních telefonů, je přitom poměrně běžný. Je to dané zejména tím, že telefonů se systémem Android je mnohem víc a jsou od různých výrobců.
Z toho důvodu se liší parametry i možnosti těchto telefonů. A otestovat nový systém tak, aby na všech mobilech fungoval plynule a stabilně, je velmi náročné – časově i finančně.
Proto se nový Android dostává do mobilních telefonů vždy postupně. A začíná od nejnovějších a nejmodernějších přístrojů, ke kterým se teprve posléze přidávají i mobily střední či nižší třídy.
U nich však zavádění nového operačního systému trvá i několik let. Často se tedy na takové telefony dostane až v době, kdy už existuje několik novějších verzí.
U telefonů se systémem iOS je situace jednodušší. Všechny totiž pocházejí od jediného výrobce – stejně jako zmíněný operační systém jsou od společnosti Apple.
Díky tomu mají telefony iPhone jen omezené množství typů. A to usnadňuje testování i následné zavádění nového operačního systému na různé modely.
Apple díky tomu může vydat nový systém ve chvíli, kdy je připravený k nasazení na většinu telefonů. A rovnou ho uživatelům nabídne ke stažení.
Ve prospěch systému iOS hraje ještě jeden faktor – protože má většina „applistů“ aktualizace systému k dispozici každý rok, je v porovnání s uživateli Androidu zvyklejší je využívat. A ochotnější přejít na novou verzi.
Rychlé rozšiřování aktualizací systému iOS znamená pro vydavatele mobilních aplikací jediné – musí na to rychle reagovat.
Pokud to neudělají, hrozí, že jejich aplikace:
Cokoliv z toho přitom výrazně zhorší uživatelskou zkušenost. A může lidi motivovat k tomu, aby raději vyzkoušeli aplikaci od konkurence.
I dlouho hotovou a fungující aplikaci musíte vždy co nejrychleji připravit na nové prostředí. Tedy otestovat ji na nejnovějším systému a, pokud zjistíte, že něco nefunguje, upravit její kód.
Zajistíte tak, že bude plně kompatibilní i s aktuální verzí operačního systému.
Zásadní je to zejména u aplikací pro iOS. Jeho aktualizace se totiž šíří opravdu rychle.
U aplikací pro Android máte obvykle více času. Případné potíže se totiž dotknou pouze minimálního počtu uživatelů.
Přesto se také u tohoto systému vyplatí začít s testováním už ve chvíli, kdy jsou dostupné jeho beta verze. Na nich můžete aplikaci vyzkoušet. A připravit ji na všechny novinky a změny.
V INITED se proto postaráme nejen o vývoj nové mobilní aplikace, ale rádi vám pomůžeme i s její další správou a aktualizacemi. Nemusíte se tak o nic starat a máte jistotu, že vše poběží, jak má.
Napište nám a domluvíme se na podrobnostech.
blablabl