No code a low code. To jsou jedny z nejpopulárnějších pojmů v oblasti vývoje mobilních aplikací, se kterými se v současnosti setkáte. Označují totiž platformy, které umožňují vytvořit mobilní aplikaci prakticky bez znalosti programovacího jazyka. Ne u každého projektu se ale opravdu vyplatí.
S no code a low code platformami se setkáte už řadu let – a to zejména při tvorbě webových stránek.
V poslední době se však jejich působnost rozšiřuje a vznikají i projekty zaměřené na vývoj mobilních aplikací. Díky nim je vytvoření vlastní aplikace pro řadu lidí mnohem dostupnější.
No code a low code platformy fungují na stejném principu. Pracují v grafickém rozhraní a mobilní aplikaci si v nich poskládáte tím, že přetáhnete bloky s jednotlivými prvky na požadovanou obrazovku.
Postupně tak přidáte všechny plánované funkce.
Jednotlivé prvky navíc můžete přesouvat podle potřeby. A upravit aplikaci tak, aby vám (respektive vašim uživatelům) maximálně vyhovovala.
V no code platformě tímto způsobem vytvoříte celou aplikaci. Obejdete se tedy zcela bez programování – díky tomu si může aplikaci vytvořit prakticky každý.
U low code řešení však potřebujete aplikaci ještě doladit sami. A to v programovacím jazyce – bez jeho znalosti se tedy neobejdete.
Proto jsou low code platformy vhodné spíš pro začínající vývojáře. Nebo pro ty zkušené, kteří si chtějí usnadnit práci při vývoji jednoduchých mobilních aplikací.
Oproti klasické tvorbě mobilních aplikací je tedy vývoj pomocí no code či low code řešení výrazně jednodušší. A tím pádem také rychlejší a levnější.
Navíc si s ním poradí i začínající vývojáři – nebo dokonce lidé bez jakýchkoliv zkušeností s programováním.
Dalším plusem je, že ušetříte mnoho času potřebného k testování aplikace. Pracujete totiž s hotovými prvky, které pouze skládáte k sobě. Díky tomu máte jistotu, že spolupracují.
Klesá tak riziko možných chyb. A testování je mnohem snadnější.
Z uvedených informací se může zdát, že no code a low code programování je budoucností mobilních aplikací. A že je klasický vývoj na ústupu.
Tak to ale není – a ještě velmi dlouho nebude.
No code a low code vývoj aplikací je sice rychlejší a jednodušší, jenže má zároveň řadu omezení. Musíte počítat zejména s limity, které se týkají:
Možnosti aplikace totiž vycházejí ze šablony, kterou využíváte. Není tedy možné doplnit nové funkce nebo si některé prvky přizpůsobit.
Je sice pravda, že low code platformy určité úpravy umožňují, jejich možnosti jsou však omezené.
Problém nastává také ve chvíli, kdy potřebujete vyměnit jednu platformu za jinou. Často totiž nemáte k dispozici klasický kód, který byste mohli přenést jinam.
Pokud tedy chcete ve vývoji pokračovat pomocí jiného no code či low code nástroje, musíte svůj projekt postavit celý znovu.
A to bývá časově (i finančně) náročné. Zvlášť, pokud vaše aplikace funguje už delší dobu a postupně jste do ní přidávali nové funkce.
Další nevýhoda souvisí s bezpečností a funkčností aplikací vyvinutých pomocí no code a low code platforem. Pokud se totiž v aplikaci či platformě objeví chyba, musíte čekat, až ji poskytovatel opraví. A to může trvat poměrně dlouho.
Navíc nevíte, jak rychle poskytovatel reaguje například na:
A ve chvíli, kdy daná platforma zcela ukončí svou činnost, hrozí, že se o servis vaší aplikace nikdo nepostará.
U klasického vývoje mobilních aplikací všechny zmíněné nevýhody odpadají.
Vývoj sice trvá delší dobu a je nákladnější, zato však získáte aplikaci, která je přesně podle vašich požadavků. A nabídne i pokročilé funkce.
Navíc se dokáže plně přizpůsobit vašemu podnikatelskému prostředí.
A protože ji připravují zkušení vývojáři, kteří dobře znají UX zákonitosti, vyhnete se nevhodnému umístění jednotlivých prvků či špatnému řazení funkcí. Uživatelé tak budou aplikaci vždy rádi používat.
Při klasickém vývoji navíc po dokončení aplikace snadno přejdete k jinému dodavateli. Máte totiž zdrojový kód, na který dokáže každý vývojář navázat.
Nemusíte tedy vytvářet zcela novou aplikaci, jako tomu bývá při změně no code či low code platformy.
Kromě toho máte obvykle k dispozici také servisní služby.
Vývojáři se tak o vaši aplikaci postarají i dlouho po vydání. A zajistí, že bude bez problémů fungovat i na nejnovějších telefonech či operačních systémech.
Oba přístupy – no code a low code platformy i klasický vývoj aplikace – mají své výhody a nevýhody. Každý se proto hodí v jiných případech.
No code a low code vývoj je vhodný zejména pro jednodušší projekty, které nepotřebují nadstandardní prvky či přizpůsobení. Příkladem jsou aplikace pro:
Naopak klasický vývoj je lepší:
A také když chcete mít po boku spolehlivého dodavatele, který se kdykoliv postará o potřebný servis a aktualizace.
To všechno vám nabízíme i v INITED. Nejen, že vytvoříme mobilní aplikaci podle vašich představ, ale pomůžeme vám i s následným servisem. Napište nám a společně vytvoříme aplikaci, kterou budete milovat vy i uživatelé.
blablabl