Aby práce na mobilní aplikaci běžely plynule a bez zbytečných potíží, je potřeba pečlivé projektové vedení. A za to je v INITED už od roku 2017 zodpovědná Jana Marková. Za tu dobu poznala mobilní aplikace opravdu detailně. Proto jsme společně probrali, jaké jsou jejich výhody, na co je potřeba myslet nebo jak si stojí v porovnání s webovými aplikacemi.
V čem se mobilní aplikace nejvíc liší od té webové?
Jedním z hlavních rozdílů je integrace. Mobilní aplikace jsou specificky navrženy pro použití na chytrých telefonech a tabletech, což znamená, že jsou optimalizovány pro dotykové obrazovky. Mohou tak využívat specifické možnosti daných zařízení, jako je GPS nebo kamera. Na druhé straně webové aplikace jsou přístupné uživatelům na všech zařízeních. Tedy na PC, tabletech i telefonech. Musejí proto být navrženy univerzálněji, což někdy může vést ke kompromisům, které se týkají uživatelské přívětivosti na menších zařízeních.
Dalším velkým rozdílem je, že webové aplikace vyžadují internetové připojení, aby mohly fungovat. Naopak mobilní aplikace mohou pracovat offline. Uživatelé tak mají přístup k obsahu nebo funkcím aplikace i bez připojení k internetu.
Webové aplikace ale nepotřebujete stahovat ani instalovat, což je u mobilních aplikací nezbytné. A důležitým aspektem je také aktualizace. Mobilní aplikace vyžadují, aby uživatelé stahovali a instalovali aktualizace. U webových aplikací ale aktualizace probíhá na serveru. Uživatelé ji vidí okamžitě, aniž by museli cokoliv stahovat.
Každý typ má zkrátka své výhody i nevýhody a často se doplňují, aby uživatelům poskytly co nejkomplexnější zážitek. Takové řešení obvykle doporučujeme i my.
Existují nějaké specifické funkčnosti, které může nabídnout mobilní aplikace a webová aplikace to neumí?
Ano, je jich celá řada. Jak už jsem zmínila, mobilní aplikace mohou využívat různé vestavěné funkce a technologie chytrých telefonů. Využívá to například aplikace CNG stanice, která pomocí GPS uživatelům umožňuje najít co nejrychlejší trasu k čerpací stanici a nabízí jim i navigaci. Aplikace Biofilms zase pomocí fotoaparátu a skenování QR kódů usnadňuje organizaci skladu.
Mobilní aplikace navíc uživatelům poskytují přístup k funkcím i offline. To je obzvlášť užitečné v situacích, kdy je připojení k internetu nestabilní nebo nedostupné. Opět si pomůžu příkladem z naší praxe, konkrétně meditační aplikací Calmio, se kterou může uživatel meditovat i offline.
U webových aplikací navíc nenajdete push notifikace. Díky nim přitom zapojíte uživatele do dění. Upozorníte je na nejnovější akce, zprávy a další relevantní informace. Upozornění navíc můžete personalizovat podle potřeb uživatelů.
Chcete se o výhodách push notifikací dozvědět víc? Přečtěte si naše články: Push notifikace zvyšují prodej v aplikacích Jak notifikace v mobilních aplikacích vydělávají peníze Jak oslovit klienty? 61 % firem preferuje push notifikace 7 tipů, jak nastavit efektivní push notifikace |
V čem je přístup k mobilním aplikacím pro uživatele jednodušší než k těm webovým?
Lidé je mají uložené v telefonu, a tedy vždy na dosah ruky. Díky tomu jim nabízejí mnohem větší pohodlí než tradiční webové stránky, které jsou základem webových aplikací.
Dalším aspektem je optimalizace aplikací pro mobilní zařízení. My jako vývojáři pečlivě přizpůsobujeme uživatelské rozhraní a interaktivní prvky tak, aby byly maximálně intuitivní a pohodlné pro dotykové ovládání i na menším displeji. Což webové aplikace plně nedokážou.
Mobilní aplikace tak nabízejí jedinečnou kombinaci rychlosti, pohodlí, personalizace a funkčnosti.
Jaké jsou další výhody mobilní aplikace?
Jednou z hlavních předností mobilních aplikací je bezesporu jejich schopnost umožnit nám přístup k oblíbeným službám a funkcím prakticky odkudkoliv. Díky široké škále nastavení a personalizace se navíc dokážou přizpůsobit potřebám a preferencím konkrétních uživatelů. Například pomocí výběru témat, personalizovaným notifikacím nebo nastavení tmavého režimu.
Kromě toho mobilní aplikace zvyšují produktivitu a efektivitu. Ať už jsou zaměřené na správu úkolů, plánování času, nebo třeba na sledování osobních financí.
Zajímá vás, co všechno mohou mobilní aplikace firmám přinést? Přečtěte si náš seriál 5 důvodů, proč váš klient potřebuje mobilní aplikaci: 1. Zvýšení zisku 2. Zlepšení brand awareness 3. Zefektivnění práce 4. Snadnější vzdělávání 5. Lepší přehled o službách |
Mobilní aplikace navíc mohou hrát klíčovou roli i ve snaze být ekologičtější a snižovat svou uhlíkovou stopu. Přinášejí totiž digitální verze různých dokumentů, které si tak lidé nemusejí tisknout. Nebo nám umožňují sledovat a optimalizovat spotřebu energie.
Jaké jsou náklady na vývoj mobilní aplikace v porovnání s webovou aplikací?
Když budete přemýšlet o nákladech na vývoj mobilní aplikace, musíte pochopit, že mohou být velmi různorodé – závisí totiž na mnoha faktorech. Patří mezi ně například použité technologie, funkčnost, design a úroveň customizace. Podrobněji se tomu věnujeme v našem článku Cena vývoje mobilní aplikace.
V základu ale mobilní aplikace vyžadují podobné věci jako ty webové.
Pravdou zůstává, že mobilní aplikace jsou oproti těm webovým většinou o něco dražší. Na druhou stranu nabízejí více možností a dokážou se lépe přizpůsobit konkrétním uživatelům. Tím pádem je umějí také efektivněji oslovit. Rozhodování by proto nemělo stát pouze na ceně, ale spíše na tom, pro jakou cílovou skupinu chcete projekt vybudovat, co od aplikace potřebujete a jaké jsou vaše cíle.
Dokáže se mobilní aplikace přizpůsobit různým telefonům a operačním systémům?
Samozřejmě. Jak jsem již říkala – jako vývojáři pečlivě přizpůsobujeme uživatelské rozhraní a interaktivní prvky tak, aby byly maximálně intuitivní a pohodlné pro ovládání na různých telefonech.
Každý operační systém má navíc své specifické požadavky a omezení. A ty mohou výrazně ovlivnit, jak aplikace na daném zařízení vypadá a funguje. Přizpůsobení různým operačním systémům proto řešíme již v prvních fázích vývoje mobilní aplikace.
Klíčem k úspěchu je testování na různých zařízeních. Máme k dispozici simulátor různých druhů telefonů a já jako tester mám fyzicky u sebe 6 druhů telefonů a k tomu dalších 7 připojených v naší mobilní farmě. Takové testování nám pomáhá nejen odhalit a opravit chyby, ale také zajistí, že je uživatelské rozhraní vždy přívětivé.
Také musíme myslet na to, že se technologie neustále vyvíjejí. Nové verze operačních systémů jsou vydávány každý rok, přinášejí nové funkce a možnosti, ale také nové výzvy. Udržet krok s těmito změnami a aktualizovat aplikace tak, aby využívaly nejnovější technologie a zároveň podporovaly starší zařízení, je pro nás neustálá výzva.
Existují u mobilních aplikací nějaká omezení, se kterými musejí klienti počítat?
Je to jako s každým digitálním produktem – i mobilní aplikace mají své mouchy. Mezi nejběžnější omezení patří například výkon daného zařízení. Některé aplikace vyžadují vysoký výkon procesoru a hodně paměti, aby fungovaly hladce a bez záseků. Pokud tedy uživatel vlastní starší nebo méně výkonný telefon či tablet, může se aplikace načítat pomalu, zasekávat nebo dokonce padat.
Uživatelskou zkušenost mohou zhoršit také málo dostupné aktualizace. Proto u svých aplikací pravidelně vydáváme aktualizace, ve kterých opravíme chyby, přidáme nové funkce nebo zlepšíme bezpečnost. Může však nastat situace, kdy některý uživatel aplikace aktualizovat nemůže. Typicky proto, že nemá v telefonu dostatek místa nebo má operační systém, který už jeho vydavatel nepodporuje.
Liší se nějak UX/UI mobilních a webových aplikací?
Velmi. Mobilní aplikace musejí být navrženy s ohledem na omezenější velikost obrazovky a specifika dotykového ovládání. Uživatelské rozhraní proto optimalizujeme pro snadnou obsluhu prsty. U webových aplikací může být design uživatelského rozhraní robustnější, s více prvky a detailnějšími informacemi dostupnými na jedné obrazovce – ovládání pomocí myši a klávesnice to umožňuje.
V případě UI mobilních aplikací často klademe důraz na minimalismus a čistotu. Zajistíme tak, že uživatelské rozhraní není přeplněné a zůstává přehledné i na menších obrazovkách. Při návrhu UI pro webové aplikace mají designéři více prostoru pro kreativitu a mohou využít větší obrazovky k zobrazení více informací a funkcí současně.
Kromě toho je při vývoji UX/UI pro mobilní a webové aplikace potřeba zvážit i různé uživatelské scénáře. Mobilní aplikace lidé často používají na cestách a v situacích, kdy potřebují rychle získat informace nebo provést určitou akci. Naopak webové aplikace mohou lidé častěji používat pro složitější operace.
Podívejte se, jak má správně vypadat UX mobilní aplikace. Prozradíme vám to v článku UX mobilní aplikace: 3 věci, na které musíte myslet.
V souvislosti s mobilními technologiemi se stále častěji mluví také o bezpečnosti. Jak ji řešíte u mobilních aplikací?
Moc dobře víme, jak důležité je mít chráněná data – a to jak našich klientů, tak uživatelů mobilních aplikací. Proto na to myslíme už v první fázi vývoje – v návrhu aplikace, kde identifikujeme potenciální bezpečnostní rizika a vymyslíme strategii, jak jim čelit.
Základem je přitom šifrování dat. Všechny citlivé informace tedy převádíme do formy, kterou bez specifického klíče nelze snadno dešifrovat.
Velký důraz klademe i na zabezpečení komunikace mezi aplikací a serverem. Využíváme k tomu protokoly jako HTTPS, který zajišťuje, že jsou šifrována veškerá data odeslaná mezi uživatelovým zařízením a našimi servery. I kdyby je tedy někdo zachytil, nezískal by z nich žádné smysluplné informace.
Důležitá je také autentizace uživatelů, zejména vícefaktorová. Při ní musíte pro přístup k aplikaci prokázat svou totožnost více způsoby – například heslem a kódem z SMS zprávy nebo biometrickými údaji, jako je otisk prstu.
A do bezpečnosti patří také aktualizace a údržba softwaru. Díky tomu, že aplikace pravidelně aktualizujeme, jsou uživatelé chráněni i proti nejnovějším hrozbám. Dokážeme jim tak poskytnout bezpečné prostředí.
Na jaké projekty se mobilní aplikace nejvíc hodí?
Samozřejmě na všechny (usmívá se). Ne… teď vážně. Nedá se jednoznačně určit, pro které odvětví či oblast se mobilní aplikace nejvíce hodí. Vždy záleží na spoustě okolností, které projekt provázejí. Pokud se na našich stránkách podíváte na ukázky práce, sami se přesvědčíte o tom, že ve svém portfoliu máme řadu aplikací z různých oborů.
Patří mezi ně například zdravotní péče, kdy pomáháme uživatelům sledovat jejich zdraví a připomínat jim užívání léků prostřednictvím aplikace Hemonitor. Stejně tak můžete mobilní aplikaci využít pro finanční plánování, správu osobních financí nebo například pro vzdělávání. Stačí uživatelům nabídnout přehlednou správu příjmů a výdajů, nabídnout jim vzdělávací kurzy nebo jim dokonce pomoci s domácími úkoly či přípravou na střední a vysokou školu. Do této kategorie patří i naše aplikace Maturita nanečisto.
Mobilní aplikace usnadňují i cestování, kde pomáhají s objevováním zajímavých míst nebo třeba s vyhledáním nejlevnějších a nejlepších letů – jako u naší aplikace Zaleť si.
A za zmínku stojí i péče o duševní zdraví. Například pomocí meditačních cvičení a technik pro zvládání stresu, které nabízí aplikace Calmio.
Mobilní aplikace se zkrátka hodí pro nejrůznější projekty a jejich využití je téměř neomezené.
Komu byste doporučila využít mobilní aplikaci?
Všem, kteří mají jasný cíl a vizi, jak má jejich projekt vypadat. Navíc jim poradíme i v případě, že potřebují webovou aplikaci. Spolupracujeme totiž s digitální agenturou Digital Vision. Společně dokážeme klientům nabídnout to nejlepší řešení a pomůžeme jim dosáhnout jejich cílů co nejrychleji – bez ohledu na to, jaký typ aplikace potřebují.
blablabl